Зміст
1. Економічна сутність валютних операцій підприємства
3. Організаційно-економічна характеристика ТОВ “Роберт БОШ”
4. Організаційно-інформаційна модель контролю і ревізії валютних операцій підприємства
5. Організація та планування контролю і ревізії валютних операцій
6. Методика контролю і ревізії валютних операцій підприємства
Список використаної літератури
Вступ
В умовах формування ринкових відносин практично неможливо управляти складним економічним механізмом господарюючого суб’єкта, без своєчасної економічної інформації, основну частину якої дає чітко налагоджена система бухгалтерського обліку, аналізу та контролю фінансово-господарської діяльності.
Міжнародна економічна діяльність суб»»єктів господарювання створює умови для їхнього ефективного функціонування в сучасній ринковій економіці і формує об»»єктивну основу інтеграції України в світову господарську систему.
Бухгалтерський облік валютних операцій, з одного боку, повинен всебічно і повно охоплювати їх форми та різновиди, а з іншого – бути адаптивним до обліково-аналітичної системи взагалі.
Методика та організація контролю та ревізії валютних операцій підприємства не достатньо висвітлена в сучасній літературі, що пов’язано зі зміною нормативної бази та податкового законодавства в країні.
Саме тому тема курсової роботи “Контроль і ревізія валютних операцій підприємства” є досить актуальною.
Метою даної курсової роботи є оцінка та удосконалення методики контролю валютних операцій підприємства в сучасних економічних умовах в Україні.
Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:
— розглянути економічну сутність валютних операцій підприємства,
— зробити аналіз нормативної бази та огляд спеціальної літератури з питань контролю і ревізії валютних операцій підприємства,
— дослідити організаційно-економічну характеристику ТОВ “Роберт БОШ”,
— розглянути організаційно-інформаційну модель контролю і ревізії валютних операцій підприємства,
— дослідити організацію та планування контролю і ревізії валютних операцій,
— розглянути методику контролю і ревізії валютних операцій підприємства,
— навести особливості контролю і ревізії валютних операцій підприємства в умовах застосування сучасних інформаційних технологій.
Предметом дослідження є результати ревізії валютних операцій за результатами діяльності базового підприємства.
Об’єктом дослідження є ТОВ “Роберт БОШ”.
Теоретичну основу дослідження питання контролю та ревізії валютних операцій склали закони України, Інструкції та Положення з бухгалтерського обліку, наукові праці зарубіжних та вітчизняних вчених, таких як: Білуха М.Т., Добровський В.Н., Крамаровський Л.М., Криницький Р.І. та інших. В роботі використані дані бухгалтерської та податкової звітності ТОВ “Роберт БОШ” за 2002-2004 рр.
1. Економічна сутність валютних операцій підприємства
В зовнішньоекономічній діяльності розрізняють близькі за значенням поняття «операції з валютними цінностями» та «операції в іноземній валюті».
Операції з валютними цінностями — це такі операції, об»»єктом яких виступає іноземна валюта у вигляді американського долара, японської ієни, євро тощо.
Операціями в іноземній валюті вважаються господарські операції, вартість яких виражена в іноземній валюті, або господарські операції, що потребують розрахунків в іноземній валюті.
Операції в іноземній валюті пов»»язані з [14, c. 78]:
— переходом права власності на валютні цінності, за винятком операцій, що здійснюються між резидентами у валюті України;
— використанням валютних цінностей у міжнародному обігу як засобу платежу, з передачею заборгованостей та інших зобов»»язань, предметом яких є валютні цінності;
— ввезенням, переказом і пересиланням на територію України та вивезенням, переказом і пересиланням за її межі валютних цінностей.
Операції в іноземній валюті проводяться багатьма підприємствами й організаціями, що здійснюють свою діяльність в Україні, а також їх представництвами, філіями, дочірніми і асоційованими підприємствами за межами України [18, c. 96].
…
В літературних джерелах не в повній мірі розглянуто питання контролю і ревізії валютних операцій підприємства. В більшості літературних джерел наводяться головним чином питання контролю та ревізії ЗЕД. Тому в роботі приділимо значну увагу методиці контролю і ревізії валютних операцій підприємства.
3. Організаційно-економічна характеристика ТОВ “Роберт БОШ”
Роберт Бош народився 23 вересня 1861 у містечку Альбек (Albeck) біля великого німецького міста Ульм (Ulm). Штаб-квартира Фундації Роберта Боша розташована на пагорбах Геншайде (G?nsheide) у Штутгарті. Тут Роберт Бош збудував резиденцію для себе і своєї сімї у 1886. Будинок Роберта Боша став штаб-квартирою Фундації Роберта Боша, заснованої у 1964 році. Ця Фундація має у володінні більш ніж 90% акцій компанії Роберт Бош.
Підприємство ТОВ “Роберт Бош” в Україні створено в січні 1995 року. Підприємство створено з метою надання послуг, робіт, задоволення громадських потреб у його продукції, здійснення виробничої, комерційної, посередницької діяльностей та їх реалізації.
…
При використання на підприємстві програми 1С: Підприємство можна сформувати всі необхідні для роботи та звітності вихідні документи при організації роботи з іноземною валютою.
Висновки
Валютні операції - операції, пов''''язані з переходом права власності на валютні цінності, за винятком операцій, що здійснюються між резидентами у валюті України; операції, пов''''язані з використанням валютних цінностей в міжнародному обігу як засобу платежу, з передаванням заборгованостей та інших зобов''''язань, предметом яких є валютні цінності; операції, пов''''язані з ввезенням, переказуванням і пересиланням на територію України та вивезенням, переказуванням і пересиланням за її межі валютних цінностей.
Операції в іноземній валюті пов»»язані з:
— переходом права власності на валютні цінності, за винятком операцій, що здійснюються між резидентами у валюті України;
— використанням валютних цінностей у міжнародному обігу як засобу платежу, з передачею заборгованостей та інших зобов»»язань, предметом яких є валютні цінності;
— ввезенням, переказом і пересиланням на територію України та вивезенням, переказом і пересиланням за її межі валютних цінностей.
ТОВ “Роберт Бош” здійснює торгівлю технікою та інструментом.
Завданням інформаційного забезпечення контролю валютних операцій ТОВ “Роберт Бош” є інформування учасників контрольно-ревізійного процесу про стан підприємства стосовно валютних операцій, функціонування його в відповідності нормативно-правовим актам та законодавству у господарському механізмі підприємств.
Перевірку валютних операційТОВ “Роберт Бош” доцільно розділити на два етапи:
1) контроль доцільності, законності і обґрунтованості здійснення підприємством діяльності ЗЕД; контроль її організації та умов виконання;
2) контроль відображення у бухгалтерському обліку, податковій та фінансовій звітності валютних операцій.
Ревізором Солом’янської ПДА м. Києва Гориним В.О., діючого на підставі направлення Солом’янської ПДА м. Києва №15 від 31.10.04 р. проведена ревізія валютних операцій ТОВ “Роберт Бош” за період з 01.01.03 по 01.12.03 року.
Перевіркою встановлено, що деякі валютні операції підприємства проведені з порушенням законодавства.
Не враховано те, що продаж товарів на експорт оподатковується ПДВ за “нульовою” ставкою, тобто у підприємства виникають податкові зобов’язання, а отже виникає і податковий кредит. В деяких операціях невірно вибрана база оподаткування ПДВ. При експорті цією базою є договірна вартість, визначена за вільними або регульованими цінами. Порушенням було і те, що при проведенні розрахунків авансами суми авансів отриманих в рахунок майбутнього відвантаження товарів були включені в рахунок доходу за курсом на момент відвантаження.
Проте зазначені моменти мають обмежений вплив на стан справ у цілому і не перекручують дійсного фінансового становища підприємства, що перевіряється. У зв’язку з цим ревізор вважає за можливе підтвердити, що за винятком згаданих обмежень надана інформація свідчить про відповідність здійснюваної господарсько-фінансової діяльності чинному законодавству.
Застосування комп»»ютерних програм бухгалтерського обліку вимагає удосконалення методики контролю та розробки програм ревізії фінансово-господарської діяльності підприємств. Для цього сучасна комп»»ютерна техніка має великі можливості, за її допомогою насамперед можна виконувати розрахунки та інші логічні кроки за тривалі періоди часу і без помилок.
1С: Підприємство на підприємстві ТОВ “Роберт Бош” забезпечує повний комплекс облікових операцій з іноземною валютою.
Програма 1С Бухгалтерія дозволяє повністю проводити автоматизований облік та аналіз операцій з іноземною валютою на ТОВ “Роберт Бош”.
Список використаної літератури
1. Закон України. Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті. / Відомості Верховної Ради, 1994, N 40, ст. 364.
2. Декрет Кабінету Міністрів України. Про систему валютного регулювання і валютного контролю / Відомості Верховної Ради, 1993, N 17, ст. 184.
3. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99р. №291// Бухгалтерський облік і аудит – 2000. — №1. — С.14-65.
4. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99р. №87// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6.- С.17-20.
5. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затверджений наказом Міністерства фінансів України №87 від 31.03.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6. — С.21-26.
6. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 4 «Звіт про рух грошових коштів», затверджене наказом міністерства фінансів України №87 від 31.03.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6. — С.27-30.
7. Про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку: Положення, затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 24.03.95р. №88// Галицькі контракти — 1996. — №19.-С.17-20.
8. Баканов М.І. Аналіз господарської діяльності в торгівлі, — Економіка, 1990р. — С.77-88.
9. Балабанов І.П. Аналіз і планування фінансово-господарського суб»»єкта. — Учб.посіб. — М.: Фін. і стат-ка, 1994. — С.48-56.
10. Барановська В.Г., Редько А.Ю. Проблеми формування інформаційної бази економічного аналізу господарської діяльності з використанням АРМ — бухгалтера. — К.: КДТЕУ, 1991. – 45 с.
11. Білуха М. Т. Теорія фінансово-господарського контролю і аудиту: Підручник. – К.: Вища шк.., 2002. – 326 с.
12. Білуха М.Т. Курс аудиту. — К.: Знання, 2002.-568 с.
13. Бутинець Ф.Ф. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. – 2-ге вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2000. — 608 с.
14. Завгородній В.П. Бухгалтерський облік, контроль і аудит в системі управління підприємством,- К.: Ваклер, 2001р.- С.300-367.
15. Іващенко В. І. Економічний аналіз господарської діяльності: Навч. посіб.— К.: ЗАТ «Нічлава», 1999. — 204 с.
16. Контроль і ревізія : Підруч. для студ. кооп. Вузів. – 2 вид., перероб. і доп. – К.: Ін Юре, 1998. – 248 с.
17. Коробов М. Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств: Навч. посіб. — К.: Товариство «Знання» КОО, 2001. — 378 с.
18. Крамаровский Л.М. Ревизия деятельности производственного кооператива. – М.: Финансы и статистика, 2001. – 348 с.
19. Кузьмінський А.М. та ін. Організація бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. — К.: Вища школа, 1993. — 126 с.
20. Лахтіонова Л. А. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання: Монографія. – К.: КНЕУ, 2001.- 387 с.
21. Сопко В. В. Бухгалтерський облік: Навч. посібник / Київський національний економічний ун-т.— К.: КНЕУ, 2000. — 578с.
22. Ткаченко Н. М. Бухгалтерський фінансовий облік на підприємствах України: Підручник. — К.: А.С.К., 2000. — 784 с.
Додатки
Додаток А
|
|
ПБЕ |
|
|
||
|
|
Организация |
BOSCH |
|
||
|
|
Вид СУММ |
EA |
|
||
|
|
|
|
КОДИ |
||
|
|
Дата (рік, місяць, число) |
|
|||
Підприємство ООО «Роберт Бош» |
за ЄДРПОУ |
14347262 |
||||
Територія |
за КОАТУУ |
30269 |
||||
Орган державного управління |
за СПОДУ |
50 |
||||
Галузь |
|
за ЗКГНГ |
722 |
|||
Вид економічної діяльності |
за КВЕД |
|
41.43.1 |
|||
Одиниця виміру: тис. грн. |
Контрольна сума |
|
||||
|
|
|
|
|
||
Адреса м.Київ, вул.Глибочицька,4 |
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
||
|
|
БАЛАНС |
|
|
||
|
|
на 1 січня 2005 р. |
|
|||
|
|
Форма №1 |
|
|||
|
|
|
Код за ДКУД |
1801001 |
||
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
||
|
Актив |
Код рядка |
На початок звітного періоду |
На кінець звітного періоду |
||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
||
I. Необоротні активи |
||||||
Нематеріальні активи: |
|
|
|
|||
|
залишкова вартість |
010 |
190 |
167 |
||
|
первісна вартість |
011 |
397 |
457 |
||
|
знос |
012 |
208 |
291 |
||
Незавершене будівництво |
020 |
14 |
14 |
|||
Основні засоби: |
|
|
|
|||
|
залишкова вартість |
030 |
4913 |
5613 |
||
|
первісна вартість |
031 |
6632 |
8182 |
||
|
знос |
032 |
1719 |
2569 |
||
Довгтрокові фінансові інвестиції: |
|
|
|
|||
|
які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприїмств |
040 |
0 |
0 |
||
|
інші фінансові інвестиції |
045 |
0 |
0 |
||
Довгострокова дебіторська заборгованість |
050 |
333 |
339 |
|||
Відстрочені податкові активи |
060 |
941 |
941 |
|||
Інші необоротні активи |
070 |
0 |
0 |
|||
Усього за розділом I |
080 |
6390 |
7074 |
|||
ІІ. Оборотні активи |
||||||
Запаси: |
|
|
|
|
||
|
виробничі запаси |
100 |
383 |
2282 |
||
|
тварини на вирощуванні та відгодівлі |
110 |
0 |
0 |
||
|
незавершене виробництво |
120 |
0 |
0 |
||
|
готова продукція |
130 |
0 |
0 |
||
|
товари |
140 |
12337 |
19229 |
||
Векселі одержані |
150 |
0 |
803 |
|||
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги: |
|
|
|
|||
|
чиста реалізаційна вартість |
160 |
19135 |
23136 |
||
|
первісна вартість |
161 |
19390 |
23391 |
||
|
резерв сумнівних боргів |
162 |
255 |
255 |
||
Дебіторська заборгованість за розрахунками: |
|
|
|
|||
|
з бюджетом |
170 |
43 |
55 |
||
|
за виданими авансами |
180 |
1859 |
2015 |
||
|
з нарахованих доходів |
190 |
0 |
0 |
||
|
із внутрішніх розрахунків |
200 |
4227 |
1155 |
||
Інша поточна дебіторська заборгованість |
210 |
963 |
1626 |
|||
Поточні фінансові інвестиції |
220 |
0 |
0 |
|||
Грошові кошти та їх еквіваленти: |
|
|
|
|||
|
в національній валюті |
230 |
777 |
28 |
||
|
в іноземній валюті |
240 |
43 |
332 |
||
Інші оборотні активи |
250 |
2269 |
4151 |
|||
Усього за розділом II |
260 |
42037 |
54812 |
|||
ІІІ. Витрати майбутніх періодів |
270 |
0 |
0 |
|||
Баланс |
|
280 |
48427 |
61886 |
||
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
||
|
Пасив |
Код рядка |
На початок звітного періоду |
На кінець звітного періоду |
||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
||
І. Власний капітал |
||||||
Статутний капітал |
300 |
3 |
12879 |
|||
Пайовий капітал |
310 |
0 |
0 |
|||
Додатковий вкладений капітал |
320 |
0 |
0 |
|||
Інший додатковий капітал |
330 |
356 |
356 |
|||
Резервний капітал |
340 |
0 |
0 |
|||
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) |
350 |
-9479 |
-3886 |
|||
Неоплачений капітал |
360 |
0 |
0 |
|||
Вилучений капітал |
370 |
0 |
0 |
|||
Усього за розділом I |
380 |
-9121 |
9348 |
|||
ІІ. Забезпечення наступних витрат і платежів |
||||||
Забезпечення виплат персоналу |
400 |
996 |
0 |
|||
Інші забезпечення |
410 |
1077 |
101 |
|||
Цільове фінансування |
420 |
0 |
0 |
|||
Усього за розділом II |
430 |
2073 |
101 |
|||
ІІІ. Довгострокові зобов»»язання |
|
|
|
|||
Довгострокові кредити банків |
440 |
0 |
0 |
|||
Інші довгострокові фінансові зобов»»язання |
450 |
0 |
0 |
|||
Відстрочені податкові зобов»»язання |
460 |
0 |
0 |
|||
Інші довгострокові зобов»»язання |
470 |
1952 |
2397 |
|||
Усього за розділом III |
480 |
1952 |
2397 |
|||
IV. Поточні зобов»»язання |
||||||
Короткострокові кредити банків |
500 |
4930 |
4840 |
|||
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов»»язаннями |
510 |
0 |
0 |
|||
Векселі видані |
520 |
0 |
0 |
|||
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги |
530 |
879 |
1103 |
|||
Поточні зобов»»язання за розрахунками: |
|
|
|
|||
|
з одержаних авансів |
540 |
1191 |
3887 |
||
|
з бюджетом |
550 |
1170 |
285 |
||
|
з позабюджетних платежів |
560 |
0 |
0 |
||
|
зі страхування |
570 |
0 |
0 |
||
|
з оплати праці |
580 |
0 |
0 |
||
|
з учасниками |
590 |
0 |
0 |
||
|
із внутрішніх розрахунків |
600 |
45184 |
39678 |
||
Іінші поточні зобов»»язання |
610 |
168 |
247 |
|||
Усього за розділом IV |
620 |
53522 |
50040 |
|||
V. Доходи майбутніх періодів |
630 |
0 |
0 |
|||
Баланс |
|
640 |
48427 |
61886 |
||
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
||
|
Керівник |
|
|
|
||
|
Головний бухгалтер |
|
|
|
||
Додаток Б
|
|
|
КОДИ |
|
Дата (рік, місяць, число) |
|
|
Підприємство: ТОВ «Роберт Бош ЛТД» |
за ЄДРПОУ |
|
14347262 |
Територія м.Київ |
за КОАТУУ |
|
30269 |
Орган державного управління |
за КФВ |
|
50 |
Форма власності |
за СПОДУ |
|
06414 |
Галузь |
за ЗКГНГ |
|
722 |
Вид економічної діяльності |
за КВЕД |
|
51.43.1 |
Одиниця виміру: тис. грн. |
Контрольна сума |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ЗВІТ ПРО ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ |
|
||
|
за 2004 рік |
|
|
|
Форма №2 |
|
|
|
|
Код за ДКУД |
|
|
І. ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ |
|
|
|
|
|
|
Стаття |
Код рядка |
За звітний період |
За попередній період |
1 |
2 |
3 |
4 |
Доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) |
010 |
120783 |
106115 |
Податок на додану вартість |
015 |
19361 |
17198 |
Акцизний збір |
020 |
0 |
0 |
|
025 |
0 |
0 |
Інші вирахування з доходу |
030 |
0 |
0 |
Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) |
035 |
101421 |
88917 |
Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) |
040 |
73536 |
66643 |
Валовий: |
|
|
|
прибуток |
050 |
27885 |
22274 |
збиток |
055 |
0 |
0 |
Інші операційні доходи |
060 |
980 |
-2846 |
Адміністративні витрати |
070 |
4841 |
4014 |
Витрати на збут |
080 |
14939 |
13192 |
Інші операційні витрати |
090 |
1187 |
758 |
Фінансові результати від операційної діяльності: |
|
|
|
прибуток |
100 |
7897 |
1464 |
збиток |
105 |
0 |
0 |
Доход від участі в капіталі |
110 |
0 |
0 |
Інші фінансові доходи |
120 |
8 |
15 |
Інші доходи |
130 |
59 |
13 |
Фінансові витрати |
140 |
453 |
476 |
Втрати від участі в капіталі |
150 |
0 |
0 |
Інші витрати |
160 |
85 |
18 |
Фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування: |
|
|
|
прибуток |
170 |
7425 |
998 |
збиток |
175 |
0 |
0 |
Податок на прибуток від звичайної діяльності |
180 |
1832 |
439 |
Фінансові результати від звичайної діяльності: |
|
|
|
прибуток |
190 |
5593 |
560 |
збиток |
195 |
0 |
0 |
Надзвичайні: |
|
|
|
прибуток |
200 |
0 |
0 |
збиток |
205 |
0 |
0 |
Податки з надзвичайного прибутку |
210 |
0 |
0 |
Чистий: |
|
|
|
прибуток |
220 |
5593 |
560 |
збиток |
225 |
0 |
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ІІ. ЕЛЕМЕНТИ ОПЕРАЦІЙНИХ ВИТРАТ |
|
||
|
|
|
|
Найменування показника |
Код рядка |
За звітний період |
За попередній період |
1 |
2 |
3 |
4 |
Матеріальні затрати |
230 |
722 |
224 |
Витрати на оплату праці |
240 |
4292 |
5101 |
Відрахування на соціальні заходи |
250 |
683 |
553 |
Амортизація |
260 |
988 |
487 |
Інші операційні витрати |
270 |
14265 |
11599 |
Разом |
280 |
20950 |
17964 |
|
|
|
|
|
|
|
|
ІІІ. РОЗРАХУНОК ПОКАЗНИКІВ ПРИБУТКОВОСТІ АКЦІЙ |
|
||
|
|
|
|
Назва статті |
Код рядка |
За звітний період |
За попередній період |
1 |
2 |
3 |
4 |
Середньорічна кількість простих акцій |
300 |
|
|
Скоригована середньорічна кількість простих акцій |
310 |
|
|
Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію |
320 |
|
|
Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію |
330 |
|
|
Дивіденди на одну просту акцію |
340 |
|
|
Керівник |
|
|
|
Головний бухгалтер |
|
|
|