Зміст
Розділ 1. Теоретичні і практичні засади формування ринку та якості бутильованої питної води
1.1. Моніторинг ринку бутильованої питної води
1.2. Хімічний склад і призначення питної бутильованої води
1.3. Фактори формування і збереження споживних властивостей питної бутильованої води
1.3.1. Технологія питної бутильованої води
1.3.2. Значення пакування для збереження якості води
1.3.3. Умови транспортування і зберігання питної бутильованої води
1.3.4. Критичний аналіз існуючих нормативних документів на питну бутильовану воду
Розділ 2. Якість та конкурентоспроможність бутильованої питної води різних виробників
2.1. Об’єкти та методи дослідження
2.3. Показники безпеки питної бутильованої води різних виробників
2.4. Конкурентоспроможність бутильованої питної води різних виробників
Розділ 3. Формування асортименту питної бутильованої води в МПП „Канід” та шляхи його удосконалення
3.2. Організація закупівлі питної бутильованої води в МПП „Канід” та оцінка її ефективності
Вступ
В даний час в економіці спостерігається тенденція, при якій такий показник як якість відіграє одну з ведучих ролей в управлінні виробництвом продукції і її наступним рухом. У розвитих країнах управління якістю на підприємстві приділяється особлива увага всіх підрозділів, що впливають на якість продукції, яка випускається.
Якість продукції є одним з найважливіших засобів конкурентної боротьби, завоювання й утримання позицій на ринку. Тому підприємства приділяють особливу увагу забезпеченню високої якості продукції, установлюючи контроль на всіх стадіях виробничого процесу, починаючи з контролю якості використовуваних сировини і матеріалів і закінчуючи визначенням відповідності випущеного продукту.
Вода відіграє найважливішу роль у життєдіяльності людини, забезпечуючи нормальну температуру тіла, поліпшення апетиту, підвищення тонусу організму, угамування спраги, але насамперед воду п»»ють для того, щоб поповнити втрати її організмом. В організмі дорослої людини, що, приміром, важить 70 кг, міститься близько 50 кг води. Вода в організмі людини є основним середовищем, у якому здійснюються внутрішньоклітинний і позаклітинний обмін речовин і різноманітні ферментативні і хімічні реакції. Тому вода яку вживає людина, має бути якісною та безпечною.
Саме тому тема дипломної роботи “Якість і безпечність питної бутильованої води” є на даний час досить актуальною.
Метою даної дипломної роботи є оцінка якості і безпечності та формування асортименту питної бутильованої води в МПП „Канід”.
Реалізація поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних задач:
— моніторингу ринку бутильованої питної води;
— розгляду хімічного складу і призначення питної бутильованої води;
— вивчення факторів формування і збереження споживних властивостей питної бутильованої води;
— розгляду об’єктів та методів дослідження;
— порівняльної оцінки якості бутильованої питної води різних виробників, які реалізують на МПП „Канід”;
— визначення показників безпеки питної бутильованої води різних виробників;
— визначення конкурентоспроможності бутильованої питної води різних виробників;
— розгляду сутності товарного асортименту торговельного підприємства, принципи формування та показники оцінки;
— визначення організації закупівлі питної бутильованої води в МПП „Канід” та оцінка її ефективності;
— аналізу товарного асортименту питної бутильованої води МПП „Канід” та ефективності його формування;
— пошуку шляхів удосконалення формування асортименту в торговельному підприємстві МПП „Канід” на засадах маркетингу;
— надання відповідних висновків та пропозицій.
Предметом дослідження є товарознавча характеристика, якість, безпечність та формування асортименту питної бутильованої води.
Об»»єктом дослідження є питна бутильована вода, що реалізується в МПП “Канід”.
Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області товарознавства, маркетингу та торгівлі, закони України.
В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу.
Розділ 1. Теоретичні і практичні засади формування ринку та якості бутильованої питної води
1.1. Моніторинг ринку бутильованої питної води
Одним із найважливіших чинників нормальної життєдіяльності людини є її забезпеченість чистою та фізіологічно повноцінною питною водою. ЇЇ стан є показником не тільки якості життя, а й безпеки.
Розглянемо динаміку ринку бутильованої питної води в Україні (рис. 1.1) [54].
…
Слід мати на увазі: «Миргородська», «Лужанська», «Поляна Квасова» — це лікувально-столові води, які регулярно пити не бажано, бо це може призвести до відкладення солей на кістках і суглобах, а в майбутньому сприяти розвитку остеохондрозу, остеопорозу та інших захворювань.
Залежно від переважаючих аніонів та катіонів, природні мінеральні води поділяють на такі класи (типи): гідрокарбонатні, хлоридні, сульфатні; води складного складу (хлоридно-гідрокарбонатні, сульфатно-гідрокарбонатні, хлоридно-сульфатні) і ті, які містять біологічно активні компоненти — всього 28 груп. Переважання тих чи тих солей чи газів надає їм відповідних смакових якостей. Велике значення має також реакція води. Мінеральні води, рН яких нижче 5,5 і понад 8,5, для внутрішнього споживання не призначають.
1.3. Фактори формування і збереження споживних властивостей питної бутильованої води
1.3.1. Технологія питної бутильованої води
Переважна більшість населення України одержує питну воду централізовано, з водопроводу. У водопровід вона надходить здебільшого з річок, ґрунтових джерел після відповідного очищення. Характерною властивістю джерельної води є те, що її якість не відзначається стабільністю, а змінюється залежно від сезону і техногенної діяльності людини. Якість бутильованої води залежить від технічних можливостей і порядності виробника [20].
…
2.2. Порівняльна оцінка якості бутильованої питної води різних виробників, які реалізують на МПП „Канід”
Під час виконання роботи провели органолептичні дослідження якості питної бутильованої води за п’ятибальною шкалою (табл. 2.1). Об»»єктом дослідження були обрані зразки бутильованої питної води місткістю 5 л. наступних торгових марок: Моршинська, Дніпровська, Оболонська, Софія Київська, Старий Миргород.
Таблиця 2.1
Балова шкала оцінки бутильованої питної води
Назва показників |
1 бал |
2 бали |
3 бали |
4 бали |
5 балів
|
Зовнішній вигляд |
Дуже неприємний, не властивий питній воді |
Неприємний, не властивий питній воді |
Приємний, але не властивий питній воді |
Приємний, властивий питній воді з незначним відхоленням |
Приємний, властивий питній воді |
Прозорість |
Низька з значним забарвленням |
Низька з незначним забарвленням |
Середня з незначним забарвленням |
Висока з незначним забарвленням |
Висока |
Смак |
Дуже неприємний, не властивий питній воді |
Неприємний, не властивий питній воді |
Приємний, але не властивий питній воді |
Приємний, властивий питній воді з незначним стороннім присмаком |
Приємний, властивий питній воді без стороннього присмаку |
Запах
|
Дуже неприємний, не властивий питній воді |
Неприємний, не властивий питній воді |
Приємний, але не властивий питній воді |
Приємний, властивий питній воді з незначним стороннім запахом |
Приємний, властивий питній воді без стороннього запаху |
Колір |
Зелений прозорий з значним забарвленням |
Зелений прозорий з незначним забарвленням |
Світгозелений прозорий з незначним забарвленням |
Білий прозорий з незначним забарвленням |
Білий прозорий |
Результати органолептичного дослідження приведені в табл. 2.2.
…
З метою проведення аналізу якості в МПП „Канід” виділили п»»ять зразків питної бутильованої води за виробником: Моршинська, Дніпровська, Оболонська, Софія Київська, Старий Миргород. З розрахунку сумарного зваженого ранжування 5 зразків питної бутильованої води (комплексного показника якості) видно, що min Х = 9,117 тому на думку експертів, найбільш якісною продукцією є питна бутильована вода торгової марки Старий Миргород.
Обрані зразки бутильованої питної води місткістю 5 л. наступних торгових марок: Моршинська, Дніпровська, Оболонська, Софія Київська, Старий Миргород виявилися повністю безпечними для вживання.
Провели аналіз конкурентоспроможності бутильованої питної води, що реалізуються в МПП „Канід”. Аналіз конкурентоспроможності провели бутильованої питної води торгових марок Оболонська, Старий Миргород, Софія Київська. За інтегральним показником конкурентноздатності на першому місті бутильована питна вода Старий Миргород, на другому Софія Київська та на третьому Оболонська.
До важливих і ефективних способів цілеспрямованого підвищення якості бутильованої питної води та її конкурентоспроможності відносять поліпшення стандартизації як головного інструменту фіксації та забезпечення заданого рівня якості. Адже саме стандарти й технічні умови відображають сучасні вимоги споживачів до якісних характеристик.
Розділ 3. Формування асортименту питної бутильованої води в МПП „Канід” та шляхи його удосконалення
3.1. Сутність товарного асортименту торговельного підприємства, принципи формування та показники оцінки
Асортимент товарів — це сукупність їх видів, різновидів і ґатунків, поєднаних за певною ознакою. Торговий асортимент — це номенклатура товарів, призначених для продажу в роздрібній. Він містить дві великі товарні галузі: продовольчі та непродовольчі товари. Кожна з них поділяється на товарні групи, що складаються з товарів, поєднаних за певними ознаками (однорідністю сировини та матеріалів, споживчим призначенням, складністю асортименту тощо).
Залежно від складності асортименту розрізняють товари простого та складного асортименту. Товари простого асортименту мають незначну кількість видів або ґатунків (овочі, сіль, борошно тощо). Товари, що мають у межах одного виду внутрішню класифікацію за різними ознаками (фасон, розмір), належать до товарів складного асортименту (взуття, одяг). Товарні групи поділяються на товарні підгрупи, до яких входять товари, однорідні за ознакою єдності виробничого походження.
Кожна підгрупа складається з товарів різних видів. Під видом товару розуміють однакові товари різноманітного призначення (чоботи — жіночі, чоловічі та дитячі). Усередині кожного виду товари поділяються за певними ознаками (артикулами, ґатунками тощо), тобто на різновиди.
Ураховуючи поділ товарів на групи, підгрупи та види, асортимент товарів також поділяють на груповий та внутрішньогруповий (розгорнений). Груповий асортимент — це перелік товарних груп, включених до номенклатури підприємства. Внутрішньогруповий (розгорнений) асортимент — це деталізація групового асортименту за конкретними видами й різновидами товарів.
….
Процес маркетингового дослідження складається з чотирьох етапів: виявлення проблеми та визначення цілей дослідження; розробка плану дослідження; реалізація плану дослідження; обробка та представлення отриманих результатів.
Методами проведення досліджень попиту на питну бутильовану воду є спостереження, опитування, експеримент, імітація та аналіз текстів.
Отже, структура асортименту в МПП “Канід” повинна формуватися під впливом наступних основних факторів: наявність платоспроможного попиту на товар; кон’юнктура споживчого ринку; наявність пропозиції даного товару з боку виробників. Найважливішим принципом формування асортименту товарів в МПП “Канід” є забезпечення його відповідності характеру попиту, пропонованого обраними для обслуговування контингентами покупців.
Висновки та пропозиції
За результатами виконаної роботи можна зробити наступні висновки та пропозиції.
1. Аналіз літературних джерел свідчить, що ринок бутильованої води в 2006 р. виріс на 17% і склав 1,44 млрд л., або 2,175 млрд грн. Основним сегментом ринку залишається сегмент газованої води. Частка негазованої води неухильно зростає – щороку, в середньому, на 3%. Співвідношення газованої і негазованої води в 2006 р. складало відповідно 83% до 17%. За прогнозами спеціалістів компанії, цього року приріст ринку упакованої води становитиме 16% (1,670 млн. л) у порівняні з 2006 р.
2. Останніми роками значно популярною серед населення різних країн світу стала бутильована вода. Міжнародна асоціація бутильованої води (ІВКА) дає їй таке визначення: «Вода вважається бутильованою, якщо вона відповідає державним стандартам питної води, міститься в гігієнічному контейнері та продається для споживання людиною. При цьому вона не повинна містити підсолоджувачів чи добавок штучного походження; ароматизатори, екстракти та есенції природного походження можуть бути додані до бутильованої води в кількості, що не перевищує одного вагового відсотка».
3. Встановлено, що основним видом тари для питної бутильованої є полімерні. Полімерні пляшки повинні мати високу міцність, бути нейтральними стосовно продукції, стійкими проти температурних змін, непроникними для сторонніх запахів, газів, повітря, вологи і мікроорганізмів. До складу полімерних матеріалів можуть входити пластифікатори, наповнювачі, барвники, пороутворювачі й інші компоненти. Ці компоненти хімічно не пов»»язані з полімером за певних умов, можуть мігрувати в питну воду і несприятливо впливати на розвиток бактерій. Крім того мігруючі речовини полімерів бувають іноді токсичними для організму людини. Тому шкідливість полімерів визначають по двох критеріях: токсичністю низькомолекулярних речовин, що входять до складу полімеру чи утворюються в ньому, і кількістю цих речовин, що перейшли в контактуюче середовище. У зв»»язку з цим при підборі полімерних матеріалів для виробництва й упакування питної води необхідно пред»»являти до них наступні гігієнічні вимоги: у рецептуру полімерних матеріалів не повинні входити речовини, що токсичні; полімерні матеріали при контакті з продукцією не повинні змінювати її споживні властивості і виділяти хімічні речовини.
4. Закон України „Про питну воду та питне водопостачання” визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування системи питного водопостачання, спрямовані на гарантоване забезпечення населення якісною та безпечною для здоров»»я людини питною водою. Основними нормами, за якими відбувається водокористування в Україні, є гігієнічні вимоги до якості води централізованого господарсько-питного водопостачання.
З 2006 року Україна почала рухатися у бік саме європейських стандартів. З літа 2006 року в Україні набрав чинності міжнародний протокол з проблем води і здоров’я у рамках Конвенції з охорони й використання водотоків і міжнародних озер — тобто відтепер і протягом трьох років в Україні потроху починають діяти міжнародні вимоги з охорони населення від неякісної води, а держава регулярно звітуватиме про свою діяльність у цій сфері. Основними параметрами, які має задовольнити наша країна згідно з документом, — є рівний доступ до якісної води усього населення, а також мікробіологічну безпеку цієї рідини.
5. В якості об’єктів дослідження були обрані зразки бутильованої питної води місткістю 5 л. наступних торгових марок: Моршинська, Дніпровська, Оболонська, Софія Київська, Старий Миргород.
Результати органолептичних досліджень якості питної бутильованої води різних виробників показали, що найвищу оцінку одержали зразки питної бутильованої води Старий Миргород (4,6 бали), найнижчу — Софія Київська (4,32 бали).
6. З метою проведення аналізу якості в МПП „Канід” виділили п»»ять зразків питної бутильованої води за виробником. За розрахунком сумарного зваженого ранжування питної бутильованої води Моршинська, Дніпровська, Оболонська, Софія Київська, Старий Миргород видно, що на думку експертів, найбільш якісною продукцією є питна бутильована вода торгової марки Старий Миргород.
7. Аналіз показників безпечності бутильованої питної води місткістю 5 л наступних торгових марок: Моршинська, Дніпровська, Оболонська, Софія Київська, Старий Миргород засвідчив, що всі види води є повністю безпечними для вживання.
8. Результати аналізу конкурентоспроможності бутильованої питної води, що реалізуються в МПП „Канід” показали, що за інтегральним показником конкурентноздатності на першому місці бутильована питна вода Старий Миргород, на другому — Софія Київська, на третьому — Оболонська.
9. До важливих і ефективних способів цілеспрямованого підвищення якості бутильованої питної води та її конкурентоспроможності відносять удосконалення стандартизації як головного інструменту фіксації та забезпечення заданого рівня якості. Адже саме стандарти й технічні умови відображають сучасні вимоги споживачів до якісних характеристик.
10. Постачальниками питної бутильованої води в МПП “Канід” є виробники питної бутильованої води ВАТ „Миргородський ЗМВ”, ВАТ „Оболонь”, оптовий постачальник МПП „Продпостач” та інші. З ВАТ „Оболонь” в МПП “Канід” укладені довгострокові договори, з ВАТ “Миргородський ЗМВ” періодично укладаються строкові договори на постачання питної бутильованої води. Також МПП “Канід” укладає разові договори з іншими виробниками та оптовими постачальниками питної бутильованої води.
11. Встановлено, що обсяг поставки питної бутильованої води в 2006 році зріс на 21 тис. грн. (20,9%) порівняно з 2005 роком. Частина питної бутильованої води, що надходять безпосередньо від виробників, зростає. Так, якщо в 2005 році від виробників надійшло питної бутильованої води на 34,7 тис. грн. (відповідно від оптових постачальників – на 65,8 тис. грн.), то в 2006 році від виробників надійшло питної бутильованої води на 45,8 тис. грн., а від оптових постачальників – на 75,7 тис. грн., у відносних показниках зростання склало майже 32%. Саме зміна структури закупок товарів дала змогу переглянути ціни на товари і знизити їх, що в кінцевому результаті дало змогу підняти загальний товарооборот за рахунок збільшення обсягу продажу питної бутильованої води.
12. Встановлено, що в структурі постачання питної бутильованої води в 2006 році відбулися зміни. Питома вага постачань постачальників ВАТ “Миргородський ЗМВ”, ВАТ „Оболонь” та інших зросла відповідно на 0,91%, 2,03% та 2,26%, а постачальника МПП „Продпостач” зменшилася на 5,2%.
13. Здійснений аналіз ефективності торгівлі питною бутильованою водою у МПП “Канід” у 2006 році показав, що у аналізованому періоді дане торговельне підприємство здійснює ефективну рентабельну торгівлю питною бутильованою водою. При цьому угоди, укладені з ВАТ “Миргородський ЗМВ” є більш вигідними для МПП “Канід”, ніж з ВАТ “Оболонь”.
14. Роздрібний товарооборот питної бутильованої води в 2006 році зріс на 12,11 тис. грн. (10,86%) порівняно з 2005 роком. Найбільшу частку у структурі товарообороту займає питна бутильована вода „Старий Миргород” 22,82% та 27,84% відповідно в 2005 та 2006 роках. Найменшу частку має питна бутильована вода „Миргородська” 2,68% та 2,4% відповідно в 2005 та 2006 роках. У 2005 році він склав 52,40 тис. грн.., а в 2006 році — 67,38 тис. грн., отже, темп зростання склав 128,59%. Рентабельність реалізації питної бутильованої води в 2005 році склала 52,14%, а в 2006 році — 55,45%. Тобто, в 2006 році, порівняно з 2005 ефективність торгівлі питною бутильованою водою в магазині МПП “Канід” зросла на 3,31%.
15. Встановлено, що в 2006 році порівняно з 2005 роком, значення показників оцінки процесу торгівлі питною бутильованою водоюв МПП “Канід” зросли, що підтверджує активність комерційної діяльності підприємства, у тому числі у напрямку формування асортименту питної бутильованої води.
16. Структура асортименту в МПП “Канід” повинна формуватися під впливом наступних основних факторів:
— наявність платоспроможного попиту на товар;
— кон’юнктура споживчого ринку;
— наявність пропозиції даного товару з боку виробників.
17. Для підвищення ефективності формування асортименту МПП “Канід” пропонується ввести посаду маркетолога. Маркетолог буде формувати асортимент товарів на основі маркетингового дослідження ринку.
18. Для виявлення споживчих переваг під час формування асортименту питної бутильованої води необхідно проводити опитування споживачів. Процес маркетингового дослідження складається з чотирьох етапів: виявлення проблеми та визначення цілей дослідження; розробка плану дослідження; реалізація плану дослідження; обробка та представлення отриманих результатів. В квітні 2007 року було проведено опитування споживачів МПП “Канід”методом анкетного опитування. Найбільше впливає на вибір питної бутильованої води якість продукту.
Список використаних джерел
1. Господарський кодекс України, м. Київ 16 січня 2003 року № 436-IV. // www.rada.gov.ua
2. Закон України „Про захист прав споживачів” від 12.05.1991 року // www.rada.gov.ua
3. Закон України „Про питну воду та питне водопостачання“ від 10.01.2002 №2918-Ш// www.rada.gov.ua
4. Державні санітарні правила і норми „Вода питна. Гігієнічні вимоги до якості води централізованого господарсько-питного водопостачання“
5. Державні санітарні правила і норми “Вода питна фасована. Гігієнічні вимоги та контроль за якістю”
6. Методичні вказівки з санітарно-мікробіологічного контролю предметів вжитку та обладнання закладів для дітей та підлітків. Затверджено Постановою Головного Державного санітарного лікаря України № 24 від 24.04.99 р., Київ, 1999, 12 с.
7. МУК 4.2.671-97. Методические указания. Методы контроля. Биологические и микробиологические факторы. Методы санитарно-микробиологического анализа питьевой воды. Утверждены Минздравом России. М., 1997
8. Амстронг Гарі, Котлер Філіп. Маркетинг Загальний курс, 5-те видання – М.: Видавничий дім “Вільямс”, 2001. – 608 с.
9. Аналіз основних гігієнічних положень, що потребують регламентування при виготовленні фасованих питних вод / В.М. Шестопалов, А.М. Сердюк, М.В. Набока, В.А. Прокопов, О.В. Зоріна, Г.І. Корчак, А.К. Горваль// Вода і водоочисні технології. – 2004. — № 2. – С. 10 — 19.
10.Балабанова Л.В., Бриндіна О.А. Маркетингова товарна політика в системі менеджменту підприємств: Навч.посібник для студентів вищих навч.закладів .-К.:Професіонал,2006 .-330с.
11.Балабанова Л.В., Сардак О.В. Цінова політика торговельного підприємства в умовах маркетингової орієнтації / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. Михайла Туган- Барановського. — Донецьк : ДонДУЕТ ім. М.Туган-Барановського, 2003. — 149с.
12.Батра Р., Майерс Дж., Аакер Д. Рекламный менеджмент. — М.; СПб.; К., 1999.-220 с.
13.Бирман Л. Экономика фирмы. Учебное пособие. М.:М/н ун-т бизн. и управл., 2001-104с.
14.Бланк И.А. Торговый менеджмент. – К.: УФИМБ, 1997. – 408 с.
15.Болт Гордон Дж. Практическое руководство по управлению сбытом. – М.: Экономика, 1999. –271 с.
16.Валевич Р.П. Экономика торгового предприятия. – Мн..: Выcшая школа, 1996. – 348 с.
17.Герасименко В.В. Ценовая политика фирмы: Европейский опыт. Российские перспективы. Модели и методы. Варианты и тесты. – М.: Финстатинформ, 2004. — 192с.
18.Голобушова Н.О. Організація торгівлі: Підр.для студ.вищ.навч.зал. – К.: Книга, 2004. – 560 с.
19.Горваль А.К. Аналіз якості фасованої питної води виробництва України з мікробіологічних позицій // Зб. “Гігієна населених місць”. – 2003. – Вип. 41. – С. 111 — 115.
20.Горваль А.К., Корчак Г.І. Проблеми якості бутильованої питної води за бактеріологічними показниками // Вода і водоочисні технології. – 2002. — №1.– С. 48 — 51.
21.Дмитриченко М.И. Экспертиза качества и обнаружение фальсификации продовольственных товаров:Учеб.пособие для студентов вузов .-СПб.:Питер,2003 .-160с.
22.Зайцев Н. Экономика промышленного предприятия. М.: инфра-М, 2000-358с.
23.Исследование рынка потребительских товаров: Практический маркетинг. Вып. 5. — М.: НПО «Реклама, информация, маркетинг», 2000. – 348с.
24.Кардаш В.Я. Маркетингова товарна політика:Підручник для студентів вищих навч.закладів .-К.:КНЕУ,2001 .-240с.
25.Карпов В. Н. Управление маркетингом // Маркетинг. 1999. № 2. С. 29-42.
26.Качество фасованных вод и биологические методы их оценки / А.К. Горваль, Г.И. Корчак, В.В. Архипчук, В.А. Исламов// Социально-гигиенические и эпидэмиологические проблемы сохранения здоровья населения и военослужащих. Науч. труды Федерального науч. центра гигиены им. Ф.Ф. Эрисмана. — Вып. 11. — Москва, 2004. – С. 90 — 92.
27.Колесник А.А., Елиззарова Л.Г. Теоретические основы товароведения продовольственных товаров. – М.: Экономика, 1990 – 287 с.
28.Корчак Г.І., Горваль А.К. Якість бутильованої води за мікробіологічними показниками // Довкілля та здоров’я. – 2001. — №3 (18). – С.29 — 32.
29.Корчак Г.І., Григор’єва Л.В. Формування та досягнення санітарної мікробіології // Довкілля та здоров’я. – 2001. — №3 (18). – С. 41 — 42.
30.Котлер Ф. Основы маркетинга: Пер. с англ. -М. : Прогресс, 2000 — 736 с.
31.Кучеренко В.Д.,Ткаченко Н.Б. Маркетингова товарна політика:Підручник для студентів вищих навч.закладів,які навчаються за освітньо-професійною програмою бакалавра зі спеціальності «Маркетинг» .- К: КНТЕУ,2005 .-184с.
32.Мазаракі А.А., Лігоненко Л.О., Ушакова Н.М. Економіка торговельного підприємства. – К.: Хрещатик, 1999. – 800 с.
33.Машины и оборудование для цехов и предприятий малой мощности по переработке сельскохозяйственного сырья. Ч. 1. М.: «Пищевая промышленность». — 1991. – 248с.
34.Орлов П.А. Менеджмент качества и сертификация продукции. Quality management and certication of products:Учеб.пособие для студентов вузов .-Х.:Инжэк,2004 .-303с.
35.Панкратов Ф. Г., Серегина Т. К. Коммерческая деятельность: Учебник. — М.: Информ. центр «Маркетинг», 2001. – 348с.
36.Переколина Н.С. Качество в системе маркетинга. — М: Система, 1992. – 384с.
37.Пискунова Н. И. Исследование рынка: Учеб. пособие. — М.: МГУ, 1997. – 382с.
38.Покотило О., Пити чи не пити. В Україні досі немає стандартів питної води //День. – 2006. — №173. – С. 41.
39.Покропивний С. Ф. Економіка підприємства. Підручник. К.:КНЕУ, 2001- 456с.
40.Половцева Ф.П. Коммерческая деятельность: Учебник. – М.: ИНФРА-М, 2000. – 248с.
41.Роль об’єктів довкілля у розповсюдженні ротавірусної інфекції / Л.В. Булавка, В.І. Бондаренко, І.В. Дзюблик та ін. // Довкілля та здоров’я. – 2002. — № 2 (21). – С. 35 — 38.
42.Ромат Е.В. Реклама в системе маркетинга: Учеб.пособие / ХГАТОП.- Харьков, 1995. – 229 с.
43.Скороход І.М., Корчак Г.І., Соломенцева І.М. Роль фізико-хімічного етапу очистки води у видаленні модельних вірусів // Гігієна населених місць: Зб. наук.пр. – 2004.– Вип. 43. – С. 110 — 119.
44.Ткаченко Н.Б. Маркетингова товарна політика:Навч.посібник для студентів вищих навч.закладів .-К.:КДТЕУ,2000 .-148с.
45.Товарознавство: Опорний конспект лекцій для студ. екон. спец. заоч. та дистанційної форм навч. — К.: Видавництво Європейського університету, 2001. — 69 с.
46.Товарознавство: Терміни та визначення. — Введ. 2001.01.01.- Офіц. вид. — К.: Держстандарт України, 2000. — 24 с.
47.Томас В., Дайламі М., Дарешвар А., Кауфман Д. Якість економічного зростання/Пер. з англ.-К.:Вид-во Соломії Павличко «Основи»,2002 .-351с.
48.Торговое дело: экономика, маркетинг, организация: Учебник / Под общ. ред. проф. Л. А. Брагина и проф. Т. П. Данько. — М.: ИНФРА-М, 2002. – 560 с.
49.Управление качеством / под ред. С. Д. Ильенковой. – М: ЮНИТИ, 1998. – 364 с.
50.Фейгенбаум А. Контроль качества продукции. — М.: Экономика, 2000.- 410с.
51.Фомин В.Н. Качество продукции и маркетинг. – М: ЮНИТИ. – 348 с.
52.Хачатуров А.Е., Куликов Ю.А. Основы менеджмента качества:Учеб.пособие .-М.:Дело и Сервис,2003 .-304с.
53.Шевченко В.В. Товароведение и экспертиза потребительских товаров: Учебник. – М.: ИНФРА-М, 2001. – 544 с.
54.http://www.ukrstat.gov.ua/ Офіційний сайт Держкомстату України.
Додатки
Додаток А
ШАНОВНІ ПОКУПЦІ!
Звертаємось до Вас за допомогою в проведені дослідження з метою виявлення споживчих переваг щодо асортименту та якості питної бутильованої води
АНКЕТА
1. Як часто Ви купуєте питну бутильовану воду: |
?Щодня |
?. Два-три рази на тиждень |
? Два-три рази на місяць |
? Раз в місяць |
? Раз в два місяці |
? Раз в три місяці |
2. Де Ви, зазвичай, купуєте питну бутильовану воду? |
? В магазинах, де є спеціалізовані відділи |
? В супермаркетах |
? У приватних осіб на ринку |
? Не купуємо, чому _____________________________________________ |
3. Які фактори впливають на Ваш вибір при купівлі питної бутильованої води? |
? Якість ? задовільна ? середня ? висока ? найкраща |
? Ціна ? низька ? середня ? висока |
? Торгова марка або фірма-виробик ? невідомі ? маловідомі ? поширені |
? Реклама ? на телебаченні та радіо ? преса ? реклама на вулиці |
? Інше ____________________________ |
4. Місце розташування питної бутильованої води в магазині: |
? Влаштовує |
? Не влаштовує, чому _________________________________ |
5. Чи задовольняє Вас асортимент питної бутильованої води? |
? Так |
? Ні |
? Напишіть свої побажання ________________________________ |
6. Яким торговим маркам питної бутильованої води Ви надаєте перевагу? |
? Старий Миргород |
? Моршинська |
?. Оболонська |
? Софія Київська |
? Іншим, запропонуйте свій варіант _____________________________ |
7. Вік ? 20-25 років ? 25-35 ? 35-45 ? більше за 45 |
8. Рівень прибутку |
? З низьким рівнем прибутку |
? З середнім рівнем прибутку |
? З високим рівнем прибутку |
9. Місце проживання: |
? Місто |
? Передмістя |
? Село (селище міського типу) |
10. Ваші пропозиції, щодо: |
? Якості_________________________________________________________________ |
? Упаковки ______________________________________________________________ |
? Ціни __________________________________________________________________ |
11. Ваші побажання та пропозиції ___________________________________________ |
_________________________________________________________________________ |
Дякуємо за участь в анкетуванні! Адміністрація МПП “Канід” |
Доброго дня. Підкажіть ціну 2 перших розділів роботи Якість і безпечність питної бутильованої води. Дякую
Добрий день, цікавить вартість даної роботи