Зміст
Розділ 1. Теоретичні основи кадрового забезпечення на підприємстві5
1.1. Соціально-економічні умови кадрового забезпечення в умовах ринкової економіки. 5
1.2. Кадрове планування на підприємстві12
Розділ 2. Аналіз ефективності кадрового забезпечення в готелі “Славутич” 19
2.1. Організаційно-економічна оцінка діяльності готелю “Славутич” 19
2.2. Аналіз руху кадрів та оплати праці в готелі “Славутич”. 23
Розділ 3. Шляхи покращення кадрового забезпечення готелю “Славутич” 31
3.1. Відбір персоналу готелю “Славутич”. 31
3.2. Професійний розвиток персоналу готелю “Славутич”. 37
Список використаних джерел. 46
Вступ
Розвиток ринкових відносин в Україні зумовлює діяльність підприємств, умов їх функціонування на ринку. Тому підприємствам для того, щоб вижити, необхідно правильно визначати свою стратегію та тактику поведінки на ринку та систематично проводити управління діяльністю підприємства з метою підвищення ефективності діяльності та отримання прибутку.
Найбільш важливим елементом продуктивних сил і головним джерелом розвитку економіки є люди, тобто їхня майстерність, освіта, підготовка, мотивація діяльності. Існує безпосередня залежність конкурентоспроможності економіки, рівня добробуту населення від якості кадрового забезпечення підприємств та організацій даної країни.
Персонал підприємства формується та змінюється під впливом внутрішніх (характер продукції, технології та організації виробництва) і зовнішніх (демографічні процеси, юридичні та моральні норми суспільства, характер ринку праці тощо) факторів. Вплив останніх конкретизується в таких параметрах макроекономічного характеру: кількість активного (працездатного) населення, загальноосвітній його рівень, пропонування робочої сили, рівень зайнятості, потенційний резерв робочої сили. У свою чергу, ці характеристики зумовлюють кількісні та якісні параметри кадрового забезпечення.
Саме тому тема курсової роботи “Проблеми кадрового забезпечення підприємств готельного профілю” є досить актуальною.
Метою курсової роботи є оцінка стану кадрового забезпечення на базовому підприємстві.
Здійснення поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних задач:
узагальнення теорії кадрового забезпечення на підприємстві;
розгляд теорії кадрового планування;
аналіз стану кадрового забезпечення на підприємстві;
пошук шляхів вдосконалення кадрового забезпечення на підприємстві.
Предметом курсової роботи є звітні дані та фінансові результати діяльності базового підприємства.
Об»єктом дослідження є підприємство готель “Славутич”.
Теоретичну основу дослідження питання кадрового забезпечення підприємства склали наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області аналізу діяльності підприємств, менеджменту, таких як: Бланк І. О., Жданов С. А., Ізмайлова К.В., Ковбасюк М.Р., Лахтіонова Л. А., Травин В. В., Шеремет А. Д., Щокін Г. В. та інших, закони України, фінансова звітність готелю “Славутич”.
В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу (табличного, порівняння, групування, графічний), обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.
Розділ 1. Теоретичні основи кадрового забезпечення на підприємстві
1.1. Соціально-економічні умови кадрового забезпечення в умовах ринкової економіки
Результати діяльності багатьох підприємств і накопичений досвід їхньої роботи з кадрами показують, що формування трудових колективів, забезпечення високої якості кадрового потенціалу є вирішальними факторами ефективності виробництва і конкурентноздатності послуг. Проблеми в області управління персоналом і повсякденною роботою з кадрами постійно знаходяться в центрі уваги керівництва.
Упровадження досягнень науково-технічного прогресу в більшості випадків визначається якістю робочої сили і приводить до глибоких змін у трудовій діяльності людини. Скасовуються старі і створюються нові робочі
…
Як бачимо з табл. 2.4. сума винагород зросла на 87,65 тис. грн., тобто на 36,56% та становить в 2001 році 327,4 тис. грн.
Винагорода за результатами роботи за підсумками року зросла на 39,84 тис. (38,94%) порівняно з минулим роком.
Динаміку росту системи винагород зобразимо на рис. 2.3.
Як бачимо з табл. 2.4 в 2001 році відбулося підвищення рівня винагород персоналу готелю “Славутич”, але вони виявилися не ефективними і фінансові показники діяльності готелю погіршилися. Тому необхідно вишукувати такі методи управління персоналом, щоб темпи росту продуктивності праці обганяли темпи росту його оплати. Тільки за таких умов створюються можливості для нарощування темпів розширеного відтворення.
…
В готелі “Славутич” постійно проводять семінари і тренінги. Для тренінгів запрошують відомих викладачів – спеціалістів вузів, інших підприємств, які проводять навчання.
Семінари, як правило проводять своїми силами: певний працівник готує виступ за заданою темою та відповідає на питання.
Висновки
Процес управління кадровим забезпеченням підприємства базується на наступних основних принципах:
1. Система формування і використання персоналу підприємства повинна бути підлегла загальній стратегії його розвитку. Управління кадровим забезпеченням повинне бути інтегроване зі стратегією управління послугами, розвитку матеріально-технічної бази, фінансового розвитку підприємства.
2. У процесі управління кадровим забезпеченням повинна переслідуватися мета стабілізації складу працівників. З економічних позицій висока, плинність персоналу на підприємствах обходиться дуже дорого навіть стосовно робочих спеціальностей, а досвідчених, висококваліфікованих фахівців і менеджерів замінити дуже складно.
3. У процесі управління персоналом підприємств варто відмовлятися від твердої класифікації робіт. Найбільша ефективність використання персоналу таких підприємств досягається при сполученні професій працівників для забезпечення виконання необхідного обсягу різних видів робіт.
4. Добір працівників, на яких намічено поширити гарантію зайнятості у фіксованому періоді, повинен здійснюватися на конкурсній основі. У процесі конкурсного добору перевага повинна віддаватися працівникам, що володіють не тільки високою кваліфікацією, але і здатністю до індивідуального пошуку, адаптації до високодинамічної кон»юнктури споживчого ринку.
5. У процесі формування і використання персоналу необхідно враховувати трудову мотивацію основних працівників і прагнути до її реалізації в рамках можливостей підприємства. Формування трудової мотивації відображає зміни ціннісних пріоритетів працівників в умовах переходу до ринкової економіки, бажання найманих робітників до співробітництва і партнерства з власниками підприємства на довгостроковій основі.
6. У процесі управління персоналом підприємства повинні обов»язково враховуватися правові норми державного регулювання зайнятості й оплати праці. Це відноситься до порядку прийому працівників на роботу, забезпеченню відповідних режимів і умов їхньої праці, дотриманню мінімальної границі заробітної плати, забезпеченню відповідних соціальних виплат і іншим установленим правовим нормам у цій сфері.
Кадрове планування припускає відстеження змін у професійно-кваліфікаційній структурі кадрів і, головне, покликано виявляти майбутні потреби в робочій силі, визначати їхній якісний і кількісний показники на більш ранній стадії, чим це було дотепер.
Кадрового забезпечення потребують усі підрозділи підприємства. З огляду на, що кожен підрозділ працює в тісному взаємозв»язку з іншими, збій у процесі обслуговування клієнта в одному з них впливає і на все підприємство.
Кадрове забезпечення на підприємстві планується на основі загальних для всієї системи планування і прогнозування принципів, найважливішими з який є єдність економіки і політики; науковий характер планування і прогнозування, їхня безперервність; збалансованість між ресурсами і потребами; сполучення галузевого і територіального підходів до планування; комплексний і системний підхід до розробки планів.
На початок 2001 року кількість працівників складала 215 чоловік, а на кінець 2001 року 212 чоловік. На протязі 2001 року було прийнято 32 та звільнено 35 чоловік. На протязі 2001 року в готелі “Славутич” були проблеми з кадровим забезпеченням. В готелі значна плинність кадрів. Деякі працівники звільнялися в зв’язку з невідповідністю та за порушення трудової дисципліни, а деякі були не задоволені рівнем оплати праці та її стимулювання.
Фонд оплати праці в 2001 році зріс на 108 тис. грн. (10,23%) порівняно з минулим роком. Виплати за рахунок чистого прибутку зросли на 49,41тис. грн., тобто на 19,9%. Виплати соціального характеру зросли в 2001 році на 5,24 тис. грн. (8,8%). За рахунок цих факторів частка виплат з чистого прибутку зросла на 1,3% та склала 19,5% від загальної суми виплат.
Продуктивність праці в 2001 році знизилася на 0,52 тис. грн. тобто на 2,96 % відносно попереднього року.
В 2001 році відбулося підвищення рівня оплати праці, але фінансові показники діяльності готелю погіршилися. Тому необхідно вишукувати такі методи управління, щоб темпи росту продуктивності праці обганяли темпи росту його оплати. Тільки за таких умов створюються можливості для нарощування темпів розширеного відтворення.
Рішення при доборі персоналу в готелі “Славутич” має складатися з декількох кроків, які варто пройти заявникам. На кожному кроці відсівається частина заявників чи ж вони відмовляються від процедури, приймаючи інші пропозиції.
Типовий процес ухвалення рішення по добору, що доцільно використати в готелі “Славутич” містить сім кроків: попередня відбіркова бесіда; заповнення бланка заяви й автобіографічної анкети; бесіда по найманню; тести по найманню; перевірки рекомендацій і послужного списку; медичний огляд; ухвалення рішення.
В готелі “Славутич” варто враховувати такі зауваження при проведенні бесід з прийому на роботу працівників:
1. Необхідно уважно слухати, що і як говорить заявник.
2. Важливо стежити за поводженням заявника так само, як слухаєте його мову.
3. Не можна забувати про вимоги, пропоновані характером роботи.
4. Необхідно установити баланс між недостатньо і занадто схематизованими питаннями.
5. Рішення варто приймати, тільки маючи всю необхідну інформацію.
6. Бесіду необхідно вести навколо питань, що є важливими критеріями добору.
Практика менеджменту свідчить про те, що підтримка знань персоналу на високому рівні розглядається як один з найважливіших елементів ефективної роботи готелю. Ніякі реструктуризації, новітня техніка, розмаїтість методів керування самі по собі не дадуть належного ефекту, якщо співробітники готелю не будуть відповідати сучасним вимогам.
Важливо, щоб у процесі професійного розвитку виконувалися цілі готелю “Славутич” по збереженню і підвищенню кваліфікації кожного співробітника, що необхідно йому для виконання дійсних чи майбутніх посадових обов»язків, зв»язаних з індивідуальним розвитком особистості (кар»єрою). Важливо постійно розвивати здатності співробітників, з огляду на зміни трудового процесу.
В готелі “Славутич” постійно проводять семінари і тренінги. Для тренінгів запрошують відомих викладачів – спеціалістів вузів, інших підприємств, які проводять навчання.
Семінари, як правило проводять своїми силами: певний працівник готує виступ за заданою темою та відповідає на питання.
Список використаних джерел
- Конституція України, затверджена Постановою Верховної Ради України від 28.06.96 р.
- Кодекс законів про працю України.
- Закон України “Про підприємництво”, затверджений Постановою ВРУ №785-12 від 26.06.90 р. (із змінами №2788-ІІІ від 15.11.2001 р.).
- Закон України “Про господарські товариства”, затверджений Постановою ВРУ №1577-12 від 19.09.91 р. (із змінами №2409-ІІІ від 17.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №31. – Ст. 146.
- Закон України “Про підприємства в Україні”, затверджений Постановою ВРУ №888-12 від 27.03.91 р. (із змінами №2470-ІІІ від 29.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №32. – Ст. 172.
- Абрамов В. М. Мотивація і стимулювання праці в умовах переходу до ринку. — Одеса, 1995.- 248 с.
- Андриенко В. Ф., Данюк В. М. Экономическое стимулирование трудовой активности. — К., 1991.- 352с.
- Бирман Л. Экономика фирмы. Учебное пособие. М.:М/н ун-т бизн. и управл., 2001-104с.
- Бланк И. А. Торговый менеджмент. – К. УФИМБ, 1997. – 408 с.
- Бойчик Н. Економіка підприємства. Навч.посібник.К.Атіка,2001-298с.
- Волгин А.П., Матирко В.И., Модин А.А. Управление персоналом в условиях рыночной экономики. М.: Дело, 1992. – 342 с.
- Волков О. Экономика предприятия. Курс лекций. М: Инфра-М,2001-280с.
- Гончарук В. Развитие предприятия. М.: Дело,2001-218с.
- Грузинов В. Экономика предприятий. -Финансы и статистика,2001-218с.
- Гусина В. М. О моделях механизма мотивации трудовой деятельности в условиях рьночной зкономики. — К., 1996.- 204 с.
- Десслер Г. Управление персоналом: Учеб. пособие для студ.: Пер. с англ. / Под общ. ред. Ю. В. Шлемова. — М., 1997.- 418 с.
- Економіка виробничого підприємства. Навч. пос. К.: Знання,2001- 405с.
- Исаенко А.И. Кадры управления в корпорациях США. – М.: Наука, 1988.-402 с.
- Жиделева В. Экономика предприятия. Учебное пособие. М.: Инфра-М, 2000-133с.
- Зайцев Н. Экономика промышленного предприятия. М.: инфра-М, 2000-358с.
- Занюк С. С. Мотивація діяльності. — Луцьк, 1998.- 218 с.
- Кейлер В. Экономика предприятия. Курс лекций. М.:Инфра-М, 2000-132с.
- Колот А. М. Мотивація, стимулювання і оцінка персоналу. — К., 2001. — 258с.
- Косаев А. Г., Маслова И. С., Москович В. М. Производство, кадры: проблемы сбалансированности. — М., 1988. – 342 с.
- Мірошниченко О. В. Мотивація праці. — Донецьк, 1988. – 236 с.
- Москвичев С. Г. Использование фактора мотивации в управлений: Учеб. пособие. — К., 1990. – 314 с.
- Мотиваційні основи ефективної праці в умовах ринкової трансформації економіки: 36. наук. пр. — К., 1996. – 178 с.
- Покропивний С. Ф. Економіка підприємства. Підручник. К.:КНЕУ, 2001- 456с.
- Примак Т. Економіка підприємств. Навч.пос. К.:3нання,2001- 178с.
- Пушкарев Н. Ф. Работа с кадрами: организационное и техническое обеспечение. — М.: Знание, 2000. – 362 с.
- Система работы с кадрами управления. — М.: Мысль, 1998.- 328 с.
- Травин В. В., Дятлов В. А. Основы кадрового менеджмента. — М.: Дело, 1997.- 336 с.
Додаток 1
Додаток | ||||
до Положення (стандарту) | ||||
бухгалтерського обліку 2 | ||||
Коди | ||||
Дата | (рік, місяць, число) | |||
Підприємство ВАТ Готель “Славутич” | за | ЄДРПОУ | ||
Територія | за | КОАТТУ | ||
Орган державного управління | за | СПОДУ | ||
Галузь | за | ЗКГНГ | ||
Вид економічної діяльності | за | КВЕД | ||
Одиниця виміру: тис. грн. | ||||
Баланс | ||||
на 1 січня 200 2 року | ||||
Форма № 1 | ||||
Код за ДКУД 1801001 | ||||
Код | На початок | На кінець | ||
Актив | рядка | звітного | звітного | |
періоду | періоду | |||
1 | 2 | 3 | 4 | |
1. Необоротні активи | ||||
Нематеріальні активи: | ||||
залишкова вартість | 0 10 | 4 | 8 | |
первісна вартість | 0 11 | 5 | 10 | |
Знос | 0 12 | 1 | 2 | |
Незавершене будівництво | 0 20 | 11 | 18 | |
Основні засоби: | ||||
залишкова вартість | 0 30 | 1462 | 1284 | |
первісна вартість | 0 31 | 2932 | 2974 | |
Знос | 0 32 | 1470 | 1690 | |
Довгострокові фінансові інвестиції : | ||||
які обліковуються за методом участі | ||||
в капіталі інших підприємств | 0 40 | |||
інші фінансові інвестіції | 0 45 | 50 | ||
Довгострокова дебіторська заборго- | ||||
ваність | 0 50 | |||
Відстрочені податкові активи | 0 60 | |||
Інші необоротні активи | 0 70 | |||
Усього за розділом 1. | 0 80 | 1477 | 1360 | |
2. Оборотні активи | ||||
Запаси: | ||||
виробничі запаси | 100 | 35 | 41 | |
тварини на вирощуванні та відгодівлі | 110 | |||
незавершене виробництво | 120 | 287 | 271 | |
готова продукція | 130 | 63 | 72 | |
товари | 140 | 928 | 1112 | |
Векселі одержані | 150 | |||
Дебіторська заборгованість за товари, | ||||
роботи, послуги: | ||||
чиста реалізаційна вартість | 160 | 247 | 290 | |
первісна вартість | 161 | 247 | 290 | |
резерв сумнівних боргів | 162 | |||
Дебіторська заборгованість за розра- | ||||
хунками: | ||||
з бюджетом | 170 | 1 | 2 | |
за виданими авансами | 180 | 3 | 3 | |
з нарахованих доходів | 190 | |||
із внутрішніх розрахунків | 200 | |||
Інша поточна дебіторська заборгова- | ||||
ність | 210 | 20 | 23 | |
Поточні фінансові інвестиції | 220 | |||
Грошові кошти та їх еквіваленти : | ||||
у національній валюті | 230 | 15 | 29 | |
в іноземній валюті | 240 | |||
Інші оборотні активи | 250 | |||
Усього за розділом 2. | 260 | 1599 | 1843 | |
3. Витрати майбутніх періодів | 270 | |||
БАЛАНС | 280 | 3076 | 3203 | |
Код | На початок | На кінець | ||
Пасив | рядка | звітного | звітного | |
періоду | Періоду | |||
1 | 2 | 3 | 4 | |
1. Власний капітал | ||||
Статутний капітал | 300 | 1600 | 1600 | |
Пайовий капітал | 310 | 699 | 739 | |
Додатковий вкладений капітал | 320 | |||
Інший додатковий капітал | 330 | |||
Резервний капітал | 340 | 238 | 280 | |
Нарозподілений прибуток (непокритий | ||||
збиток) | 350 | 69 | 71 | |
Неоплачений капітал | 360 | |||
Вилучений капітал | 370 | |||
Усього за розділом 1. | 380 | 2606 | 2690 | |
2. Забеспечення наступних витрат | ||||
і платежів | ||||
Забеспечення виплат персоналу | 400 | |||
Інші забеспечення | 410 | |||
Цільове фінансування | 420 | |||
Усього за розділом 2. | 430 | 0 | 0 | |
3. Довгострокові зобов,язання | ||||
Довгострокові кредити банків | 440 | |||
Інші довгострокові фінансові | ||||
зобов,язання | 450 | |||
Відстрочені податкові зобов,язання | 460 | |||
Інші довгострокові зобов,язання | 470 | |||
Усього за розділом 3. | 480 | 0 | 0 | |
4. Поточні зобов,язання | ||||
Короткострокові кредити банків | 500 | |||
Поточна заборгованість за довгостро- | ||||
ковими зобов,язаннями | 510 | |||
Векселі видані | 520 | 11 | 70 | |
Кредиторська заборгованість за това- | ||||
ри, роботи, послуги | 530 | 186 | 164 | |
Поточні зобов,язання за розрахунками: | ||||
з одержаних авансів | 540 | 30 | 24 | |
з бюджетом | 550 | 99 | 91 | |
з позабюджетних платежів | 560 | 8 | 10 | |
зі страхування | 570 | 31 | 36 | |
з оплати праці | 580 | 88 | 97 | |
з участниками | 590 | |||
із внутрішніх розрахунків | 600 | |||
Інші поточні зобов,язання | 610 | 17 | 21 | |
Усього за розділом 4. | 620 | 470 | 513 | |
5. Доходи майбутніх періодів | 630 | |||
БАЛАНС | 640 | 3076 | 3203 | |
Керівник М.П. | ||||
Головний бухгалтер |
Додаток 2
Додаток | ||||
до Положення (стандарту) | ||||
бухгалтерського обліку 3 | ||||
Коди | ||||
Дата | (рік, місяць, число) | |||
Підприємство ВАТ Готель «Славутич» | за | ЄДРПОУ | ||
Територія | за | КОАТТУ | ||
Орган державного управління | за | СПОДУ | ||
Галузь | за | ЗКГНГ | ||
Вид економічної діяльності | за | КВЕД | ||
Одиниця виміру: тис. грн. | ||||
Звіт | ||||
про фінансові результати | ||||
за рік 2001 року | ||||
Форма № 2 | ||||
Код за ДКУД 1801003 | ||||
1.Фінансові результати | ||||
Стаття | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Дохід (виручка) від реалізації продукції | 0 10 | 4364 | 4561 | |
Податок на додану вартість | 0 15 | 727 | 760 | |
Акцизний збір | 0 20 | |||
0 25 | ||||
Інші вирахування з доходу | 0 30 | |||
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції | 0 35 | 3637 | 3801 | |
Собівартість реалізованої продукції | 0 40 | 1245 | 1400 | |
Валовий: | ||||
прибуток | 0 50 | 2392 | 2401 | |
збиток | 0 55 | |||
Інші операційні доходи | 0 60 | 13 | 20 | |
Адміністративні витрати | 0 70 | 1983,0 | 1990 | |
Витрати на збут | 0 80 | 304 | 310 | |
Інші операційні витрати | 0 90 | 3 | 2 | |
Фінансові результати від операційної діяльності: | ||||
прибуток | 100 | 115 | 119 | |
збиток | 105 | |||
Дохід від участі в капіталі | 110 | |||
Інші фінансові доходи | 120 | |||
Інші доходи | 130 | |||
Фінансові витрати | 140 | |||
Втрати від участі в капіталі | 150 | |||
Інші витрати | 160 | |||
Фінансові результати від звичайної діяльності | ||||
до оподаткування: | ||||
прибуток | 170 | 115 | 119 | |
збиток | 175 | |||
Податок на прибуток від звичайної діяльності | 180 | 35 | 36 | |
Фінансові результати від звичайної діяльності | ||||
прибуток | 190 | 80 | 83 | |
збиток | 195 | |||
Надзвичайні: | ||||
доходи | 200 | |||
витрати | 205 | |||
Податки з надзвичайного прибутку | 210 | |||
Чистий: | ||||
прибуток | 220 | 80 | 83 | |
збиток | 225 | |||
2. Елементи операційних витрат | ||||
Найменування показника | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | Період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Матеріальні затрати | 230 | |||
Витрати на оплату праці | 240 | |||
Відрахування на соціальні заходи | 250 | |||
Амортизація | 260 | |||
Інші операційні витрати | 270 | |||
Разом | 280 | |||
3. Розрахунок показників прибутко- | ||||
вості акцій | ||||
Назва статті | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Середньорічна кількість простих акцій | 300 | |||
Скоригована середньорічна кількість простих акцій | 310 | |||
Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію | 320 | |||
Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну | ||||
просту акцію | 330 | |||
Дивіденти на одну просту акцію | 340 | |||
М.П. | ||||
Керівник | ||||
Головний бухгалтер |