Зміст
Розділ 1. Теоретичні положення і економічна сутність витрат операційної діяльності підприємства
1.1. Поняття та сутність витрат операційної діяльності
1.2. Техніко-економічна характеристика базового підприємства
1.3. Значення витрат операційної діяльності в системі управління ТОВ “Алькон”
Розділ 2. Методика і організація обліку витрат операційної діяльності підприємства
2.1. Аналіз літературних джерел з організації бухгалтерського обліку витрат операційної діяльності
Розділ 3. Методика і організація аналізу витрат операційної діяльності підприємства
3.1. Дослідження і узагальнення літературних джерел з аналізу витрат операційної діяльності
3.2. Організація аналізу витрат операційної діяльності на ТОВ “Алькон”
3.3. Висновки і рекомендації вдосконалення аналізу витрат операційної діяльності
Розділ 4. Методика і організація аудиту витрат операційної діяльності підприємства
4.2. Сучасний стан організації аудиту витрат операційної діяльності на ТОВ “Алькон”
4.3. Рекомендована методика і організація аудиту витрат операційної діяльності підприємства
5.3. Постановка і комп’ютерна технологія розв’язання типової задачі з витрат операційної діяльності
5.4. Контрольний приклад реалізації комп’ютерної технології розв’язання типової задачі
Вступ
Фінансовий стан підприємства характеризується розміщенням його коштів та джерел їх утворення. Фінансовий стан підприємства — це забезпеченість власними обіговими коштами, стан нормованих запасів товарно-матеріальних цінностей, стан та динаміка дебіторської і кредиторської заборгованості, оборотність коштів, платоспроможність та інші підсумки фінансово-господарської діяльності підприємства, що дозволяють дати оцінку досягнутим результатам, зробити висновки про рівень фінансово-економічного стану та про наявність нереалізованих внутрішньогосподарських резервів.
Прибуток підприємства являє собою підсумок його господарської діяльності та є джерелом його життєдіяльності. Величина прибутку напряму залежить від рівня витрат підприємства.
Для досягнення максимальних розмірів прибутку, підприємство повинно забезпечити ефективне управління фінансовими результатами господарської діяльності та добиватися зменшення витрат.
Бухгалтерський облік є функцією управління підприємства.
На бухгалтерський облік покладено завдання з поліпшення інформаційного забезпечення управління і контролю за збереженням власності та зміцненням фінансового стану підприємства, підвищенням ефективності діяльності та зменшенням ризику втрати коштів через непродумані дії.
Встановлення ринкових умов зумовлює потребу перегляду положень бухгалтерського обліку витрат, а також методики формування й обробки одержаної облікової інформації, виходячи з існуючого господарського механізму та наявної обчислювальної техніки.
Саме тому тема дипломної роботи “Організація та удосконалення обліку, аналізу та аудиту витрат операційної діяльності” є досить актуальною.
Теоретичну основу дослідження питання обліку витрат операційної діяльностісклали закони України, Інструкції та Положення з бухгалтерського обліку, наукові праці зарубіжних та вітчизняних вчених, таких як: Грабова Н.Н., Завгородній В. П., Добровський В. Н та інших.
Метою даної дипломної роботи є вдосконалення проведення обліку, аналізу та аудиту витрат операційної діяльності підприємства в сучасних економічних умовах в Україні.
Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:
q розкрити поняття та сутність витрат операційної діяльності;
q розглянути техніко-економічну характеристику базового підприємства;
q розглянути значення витрат операційної діяльності в системі управління базового підприємства;
q розглянути облік матеріальних витрат у складі загальновиробничих та адміністративних витрат;
q розглянути методику та організацію бухгалтерського обліку витрат операційної діяльності;
q розглянути методику та організацію аналізу витрат операційної діяльності;
q розглянути методику та організацію аудиту витрат операційної діяльності;
q розглянути організацію обліку, аналізу та аудиту витрат операційної діяльності в комп’ютерному середовищі;
q узагальнити результати роботи та зробити пропозиції щодо вдосконалення.
Предметом дослідження є фінансові результати від господарської діяльності базового підприємства.
В якості базового було обрано підприємство ТОВ “Алькон”. В роботі використані дані його бухгалтерської звітності за 2000-2001 рр.
Розділ 1. Теоретичні положення і економічна сутність витрат операційної діяльності підприємства
1.1. Поняття та сутність витрат операційної діяльності
Підприємство — незалежно від його правової форми — працює для того, щоб отримати прибуток. Для виготовлення кінцевої продукції, яку продадуть на ринку, воно купує різні фактори виробництва, або ресурси. Витрати виробництва є вартістю ресурсів, залучених до виготовлення кінцевої продукції підприємства. В економічній науці розрізняють економічні та бухгалтерські витрати. Першим видом витрат більше оперують економісти-теоретики, другим — бухгалтери.
Наявність витрат зумовлена тим, що ресурси є обмеженими та можуть використовуватися за різним призначенням. Застосування певних ресурсів для виробництва одного блага означає, що їх уже не можна вживати для виробництва іншого блага. Іншими словами, витрати передбачають відмову від можливості виробництва альтернативних товарів і послуг.
Економічні витрати, або альтернативна вартість, будь-якого ресурсу у виробництві певного блага є вартістю його найкращого альтернативного застосування.[1]
Економічні витрати — це платежі, які має робити фірма для отримання і використання всіх ресурсів. Вони складаються з двох частин: явних і неявних витрат.
Явні витрати називають ще бухгалтерськими, або розрахунковими. Це — платежі за ресурси, які фірма купує на ринках ресурсів, бо сам виробник не володіє цими ресурсами. До них належать платежі за електроенергію, паливо, сировину, працю тощо. Вони є прямими грошовими виплатами фірми власникам ресурсів. Тому явні витрати нерідко називають грошовими витратами.
Бухгалтерські витрати групують за економічними елементами та калькуляційними статтями.
Відповідно до економічного змісту, бухгалтерські витрати класифікують таким чином: 1) матеріальні витрати; 2) витрати на оплату праці; 3) амортизація основних засобів; 4) відрахування на соціальні заходи; 5) інші витрати.
Групування витрат за економічними елементами використовують для складання кошторису витрат на виробництво. Кошторис витрат — це плановий розрахунок витрат на всі потреби підприємства за певний проміжок часу (як правило, рік). Такий кошторис дає можливість визначити потреби підприємства у кожному виді ресурсів (сировині, матеріалах, паливі, фонді заробітної плати тощо). Співвідношення елементів витрат характеризує структуру витрат.
Для визначення витрат використовують їх класифікацію за калькуляційними статтями. Така класифікація відображає склад витрат залежно від місця їх виникнення і виробничого призначення. Аналіз калькуляційних статей дає змогу виявити, за рахунок яких джерел можна реально скоротити витрати на одиницю продукції.
[1] Жмалев В.Г., Шимановська Л.М. Основи менеджменту і управлінської діяльності.— К.: Україна, 2000.— 454 с.
…
витрат), а непрямі — формуються в цих центрах, а потім розподіляються між окремими видами продукції. Поділ витрат на змінні та постійні стосовно центрів відповідальності (місць витрат) важливий для складання так званих гнучких кошторисів та оцінки діяльності. Таке розмежування витрат дає змогу оперативно обчислювати кошториси для різних варіантів обсягу виробництва, а також перераховувати планові витрати на фактичний обсяг продукції під час аналізу та оцінки роботи підрозділів.
Розділ 2. Методика і організація обліку витрат операційної діяльності підприємства
2.1. Аналіз літературних джерел з організації бухгалтерського обліку витрат операційної діяльності
Облік витрат на виробництво продукції (робіт, послуг) здійснюється на підставі Типових положень з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг), затверджених постановами Кабінету Міністрів України № 473 від 26.04.96 р. (промисловість);
Інструкції з планування, обліку і калькулювання собівартості робіт (послуг) на підприємствах і організаціях житлово-комунального господарства № 24 від 31.03.97 p.;
а також на підставі Законів України:
— «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.97 p.;
— «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 283/97-ВР від 22.05.97 p.;
— Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати» (Наказ Міністерства фінансів України № 318 від 31 грудня 1999 р., зареєстрований в Міністерстві юстиції України № 27/4248 від 19 січня 2000 p.).
В підручнику “Ткаченко Н.М. Бухгалтерський облік на підприємствах України: Підручник. – 6-те вид. – К.: А.С.К., — 784 с.” автор здійснює поділ
…
На ТОВ “Алькон” при формуванні звітності Звіт про фінансові результати Форма №2 використовуються дані аналітичного обліку витрат. При заповненні частини ІІ. Елементи операційних витрат виникають на підприємстві деякі труднощі поділу операційних витрат за елементами.
2.3. Висновки і рекомендації вдосконалення організації бухгалтерського обліку витрат операційної діяльності
Для вдосконалення ведення обліку витрат операційної діяльності на ТОВ “Алькон” можна використати ведення обліку з застосуванням рахунків 8 класу. Це дозволить підприємству проводити аналіз та планування витрат операційної діяльності за такими елементами, як матеріальні витрати, витрати на оплату праці та соціальні виплати, амортизаційні витрати та інші операційні витрати. Також ведення обліку з використанням рахунків 8 класу в деякій мірі допоможе в заповненні частини ІІ. Елементи операційних витрат “Звіту про фінансові результати”.
Для узагальнення інформації про матеріальні витрати за звітний період призначений рахунок № 80 «Матеріальні витрати» з такими субрахунками:
801 «Витрати сировини й матеріалів»;
802 «Витрати купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів»;
803 «Витрати палива та енергії»;
804 «Витрати тари і тарних матеріалів»;
805 «Витрати будівельних матеріалів»;
806 «Витрати запасних частин»;
807 «Витрати матеріалів сільськогосподарського призначення»;
808 «Витрати товарів»;
809 «Інші матеріальні витрати».
…
Аналіз беззбитковості виробництва визначає залежності між обсягом продажів, витратами і прибутком протягом короткого проміжку часу. Період, протягом якого за результатами аналізу даються рекомендації, обмежений наявними в даний час виробничими потужностями.
Розділ 4. Методика і організація аудиту витрат операційної діяльності підприємства
4.1. Законодавчі акти дослідження і узагальнення літературних джерел з аудиту витрат операційної діяльності
Правові засади здійснення незалежної аудиторської діяльності в Україні базуються на Законі України “Про аудиторську діяльність”. Основне завдання цього закону – створення системи незалежного фінансового контролю з метою захисту інтересів власника.
Аудит базується на законодавчих актах, в яких визначаються види господарських товариств, правила їх утворення, діяльності, а також права, обов’язки та відповідальність їх учасників. Саме ці питання роз’яснює Закон України “Про господарські товариства”.
Якісний аудит неможливий без вивчення статуту підприємства та основних напрямків діяльності. Закон України “Про підприємства в Україні” визначає організаційні форми підприємств, правила їх створення, реєстрації, реорганізації і ліквідації. Саме в цьому законі знаходимо перелік витрат, які безпосередньо зв’язані з створенням, реєстрацією, реорганізацією і ліквідацією підприємства.
…
Рис. 5.3. Структурна схема алгоритму
Висновки і пропозиції
П(С)БО 16 “Витрати” визначає методологічні принципи формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати операційної діяльності підприємства та її розкриття в фінансовій звітності. Витрати операційної діяльності групуються за такими економічними елементами:
матеріальні затрати;
витрати на оплату праці;
відрахування на соціальні заходи;
амортизація;
інші операційні витрати.
Система управління витратами операційної діяльності на ТОВ “Алькон” має функціональний та організаційний аспекти. Вона включає такі організаційні підсистеми: пошук і виявлення чинників економії ресурсів; нормування витрат ресурсів; планування витрат за їхніми видами; облік та аналіз витрат; стимулювання економії ресурсів і зниження витрат.
Основою для бухгалтерського обліку витрат операційної діяльності на ТОВ “Алькон” є первинні документи, що фіксують факти здійснення господарських операцій.
Операційні витрати ТОВ “Алькон” розподіляються на прямі виробничі витрати, що обліковуються на рахунку 23 “Виробництво”; непрямі виробничі витрати, що обліковуються на рахунку 91 “Загальновиробничі витрати”, який в кінці місяця закривається на рахунок 23 ”Виробництво”, тобто входить в собівартість виробленої продукції; адміністративні витрати, для яких призначений рахунок 92 “Адміністративні витрати”, на ньому відображаються загальногосподарські витрати, зв’язані з управлінням та обслуговуванням підприємства; витрати на збут продукції відображаються на рахунку 93 “Витрати на збут”; на рахунку 94 ”Інші витрати операційної діяльності” підприємство ТОВ “Алькон” веде облік витрат операційної діяльності, які не знайшли свого відображення на попередніх рахунках.
На основі бухгалтерського обліку витрат операційної діяльності підприємство ТОВ “Алькон” заповнюється Звіт про фінансові результати.
У розділі ІІ Звіту про фінансові результати наводяться відповідні елементи операційних витрат (на виробництво і збут, управління та інші операційні витрати), яких зазнало підприємство в процесі своєї діяльності протягом звітного періоду за вирахуванням внутрішнього обороту, тобто за вирахуванням тих витрат, які становлять собівартість продукції (робіт, послуг), що вироблена і спожита самим підприємством.
Для вдосконалення ведення обліку витрат операційної діяльності на ТОВ “Алькон” можна використати ведення обліку з застосуванням рахунків 8 класу. Це дозволить підприємству проводити аналіз та планування витрат операційної діяльності за такими елементами, як матеріальні витрати, витрати на оплату праці та соціальні виплати, амортизаційні витрати та інші операційні витрати. Також ведення обліку з використанням рахунків 8 класу в деякій мірі допоможе в заповненні частини ІІ. Елементи операційних витрат Звіту про фінансові результати.
Операційні витрати за попередній період 2000 року становлять 2299,1 тис. грн.., за звітний 2001 рік — 2718,77 тис. грн. Збільшення витрат спричинюється збільшенням матеріальних витрат: сукупні витрати збільшились на 18,25 %, а матеріальні — на 21,84 %.
Матеріальні витрати в 2001 році порівняно з 2000 зросли на 363,45 тис. грн. (21,84%), витрати на оплату праці та відрахування на соціальні заходи відповідно зросли на 12,01 тис. грн. та 4,44 тис. грн.
Витрати на 1 грн. вартості реалізованої продукції зменшились на 12,1% завдяки тому, що темпи збільшення виручки від реалізації продукції перевищили темпи збільшення собівартості відповідно на 34,53% та 18,25 %. У процесі аналізу витрат операційної діяльності ТОВ “Алькон” доцільно вдаватися до більшої, ніж у фінансовій звітності, деталізації елементів витрат, наприклад: у складі «матеріальні витрати» виокремити «сировина», «основні матеріали», «комплектуючі», «напівфабрикати», «паливо», «енергія»; у складі «амортизація» — «амортизація основних засобів» і «амортизація нематеріальних активів».
Обсяг виручки від реалізації ТОВ “Алькон” у звітному році виріс на 34,53% в порівнянні з минулим, що і спричинило до зростання величини валового доходу. Так, у 2001 році доход від реалізації склав 3901,3 тис. грн., що на 34,53% більше ніж у 2000 році. На такий відсоток збільшилась і величина податку на додану вартість.
Негативним є зростання величини та рівня витрат, пов’язаних з операційною діяльністю підприємства:
— собівартість реалізованої продукції (товарів, послуг) з 1916,53 тис. грн. до 2126,14 тис. грн., у відсотках становить 10,94 %;
— адміністративних витрат з 250,32 тис. грн. до 322,51 тис. грн., що становить 28,84 %;
— витрати на збут з 81,14 тис. грн. до 160,11 тис. грн., що становить 97,33%.
Інші операційні витрати, які також складають витрати підприємства від операційної діяльності, зросли з 51,11 тис. грн. до 110,01 тис. грн.
За 2001 р. відбувся значний приріст чистого прибутку на 297,74 тис. грн., що дало змогу збільшити рентабельність підприємства з 3,10% до 9,94%. Це відбулось завдяки підвищенню продуктивності праці на 23,84 тис. грн. та поліпшенню основних засобів, про що свідчить показник фондовіддачі, який зменшився на 4,01. Фондоємність зросла з 0,17 до 0,53, приріст становить 0,36. Найбільше зросла рентабельність основної діяльності – на 14,47% і за 2001 рік становить 19,58.
Правові засади здійснення незалежної аудиторської діяльності в Україні базуються на Законі України “Про аудиторську діяльність”. Основне завдання цього закону – створення системи незалежного фінансового контролю з метою захисту інтересів власника.
У відповідності Законом України “Про аудиторську діяльність” аудиторським підприємством “Аудит” на підставі Договору № 147 від 01.04.2002 була проведена аудиторська перевірка фінансово-господарської діяльності ТОВ “Алькон” за період з 01.04.2001 по 31.03.2002 р. За результатами перевірки було складено аудиторський висновок.
Аудит витрат операційної діяльності здійснюють за елементами:
— матеріальні витрати;
— витрати на оплату праці;
— відрахування на соціальні заходи;
— амортизація;
— інші операційні витрати.
Розв»язання задач обліку, аналізу та аудиту витрат операційної діяльності на підприємстві автоматизованим способом забезпечить можливість оперативної обробки інформації для обліку, контролю, аналізу, аудиту та управління за відповідний проміжок часу, сприятиме підвищенню точності й достовірності облікових даних.
Список використаних джерел
1. Конституція України, затверджена Постановою Верховної Ради України від 28.06.96 р. // ВВР. – 1996. — №7. – Ст. 4.
2. Закон України “Про власність”, затверджений Постановою ВРУ №885-12 від 26.03.91 р. (із змінами №75/95-ВР від 28.02.95 р.) // ВВР. – 1995. — №13. – Ст. 85.
3. Закон України “Про підприємництво”, затверджений Постановою ВРУ №785-12 від 26.06.90 р. (із змінами №2788-ІІІ від 15.11.2001 р.).// ВВР. – 2001. — №12. – Ст. 42.
4. Закон України “Про господарські товариства”, затверджений Постановою ВРУ №1577-12 від 19.09.91 р. (із змінами №2409-ІІІ від 17.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №31. – Ст. 146.
5. Закон України “Про підприємства в Україні”, затверджений Постановою ВРУ №888-12 від 27.03.91 р. (із змінами №2470-ІІІ від 29.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №32. – Ст. 172.
6. Закон України “Про внесення змін до Закону України ”Про оподаткування прибутку підприємств”, затверджений Постановою ВРУ №283/97 від 22.05.97 р. (із змінами).// ВВР. – 1997. — №6. – Ст. 42.
7. Закон України “Про податок на додану вартість”, затверджений Постановою ВРУ №168/97 від 03.04.97 р. (із змінами №2831-ІІІ від 29.11.2001 р.).// ВВР. – 1997. — №5. – Ст. 85.
8. Закон України “Про систему оподаткування”, затверджений Постановою ВРУ №77 від 18.02.97 р. (із змінами №2740-ІІІ від 20.09.2001 р.).// ВВР. – 2001. — №10. – Ст. 27.
9. Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, Постанова ВРУ №996-XIV від 16.07.99 р.// ВВР. – 1999. — №8. – Ст. 85.
10. Про аудиторську діяльність: Закон України, прийнятий Верховною Радою України 22 квітня 1993р. №23//Відомості Верховної Ради України. – 1993, №23.-С.12-15.
11. Національний норматив аудиту №13 «Аудиторський висновок», прийнятий Постановою Аудиторської палати України від 22 січня 1996р. № 116//Бухгалтерський облік і аудит – 1997.- №6. – С.12-13.
12. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99р. №87// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6.- С.17-20.
13. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 17 «Податок на прибуток», затверджений наказом Міністерства фінансів України №353 від 28.12.2000р.// Бухгалтерський облік і аудит — 2001. — №2. -С.7-12.
14. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затверджений наказом Міністерства фінансів України №87 від 31.03.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6. — С.21-26.
15. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затверджений наказом Міністерства фінансів України №87 від 29.11.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №12. — С.30-35.
16. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затверджений наказом Міністерства фінансів України №87 від 29.11.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №12. — С.35-36.
17. Про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку: Положення, затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 24.03.95р. №88// Галицькі контракти — 1996. — №19.-С.17-20.
18. Аудит і аудиторська діяльність. Навч. посібник. — К.: Урожай, 1996. – 217 с.
19. Аудит. Практ. пособие / Под ред. А. П. Кузминского. — К.: Учетинформ. — 1996. – 358 с.
20. Аудит. Учебник для вузов / В. И. Подольский. — М.: Аудит, ЮНИТИ, 1997. – 291 с.
21. Бавдей А.Л., Белый И.Н. Аудит и ревизия: Справочное пособие / И.Н. Белый (ред.). — Минск: ООО «Мисанта», 1999. — 220 с.
22. Берсуцкий Я. Г., Дугинская И. А., Дугинский Б. Л. Анализ хозяйственной деятельности предприятия: Учеб. пособ. — Донецк: ДИЭХП, 2000. — 180 с.
23. Білик М. Д., Полятикіна Л. І. Основи аудиту. — Суми: Слобожанщина, 1999. — 295 с.
24. Білик М. Д., Полятикіна Л. І. Основи аудиту. — Суми: Слобожанщина, 1999. — 295 с.
25. Білуха М. Т. Аудит у бізнесі. (Посібник для бізнесменів). – Дніпропетровськ: Преском, 1994. – 394 с.
26. Білуха М.Т. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. – К., 2000. – 690 с.
27. Бутинець Ф.Ф. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. – 2-ге вид., доп. І перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2000. — 608 с.
28. Бухгалтерський облік за національними стандартами. — Т.: Економічна думка, 2000. — 236 с.
29. Введення в проектний аналіз: Практикум / Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича / С. В. Ксьондз. — Чернівці: Рута, 2001. — 100 с.
30. Величко О. Г., Голов С. Ф. Бухгалтерський облік і фінансова звітність в Україні. — Д.: ТОВ «Баланс-Клуб», 2000. — 768 с.
31. Голов С., Пархоменко В. Новий План рахунків: побудова і застосування // Бухоблік і аудит. — №1. — 2000. – С. 21-22.
32. Грабова Н. М. Теорія бухгалтерського обліку: 2001 : Навч. посіб. / М.В. Кужельний (ред.). — 6.вид. — К. : А.С.К., 2001. — 266 с.
33. Грабова Н. М., Кривоносов Ю. Г. Облік основних господарських операцій в бухгалтерських проводках: Навч. посіб. — К. : А.С.К., 2001. — 416 с.
34. Грабова Н.Н., Добровский В.Н. Бухгалтерский учет в производственных и торговых предприятиях, 2000.: Учеб. Пособие для студентов вузов / Под. ред. Н.В. Кужельного. – К.: А.С.К., 2000. – 624 с.
35. Дерій В. А. Контроль і ревізія: Курс лекцій. — Бучач: МІФ, 2000. — 54 с.
36. Дерій В. А., Кізима А. Я. Аудит: Курс лекцій / Тернопільська академія народного господарства. — Т.: ТАНГ, 2001. — 76 с.
37. Дерій В. А., Кізима А. Я. Аудит: Курс лекцій / Тернопільська академія народного господарства. — Т.: ТАНГ, 2001. — 76 с.
38. Дорош Н. І. Аудит: методологія і організація. — К.: Товариство «Знання» КОО, 2001. — 402 с.
39. Зубілевич С. Вимоги до аудиту в умовах реформування обліку і звітності в Україні//Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №10. -С.38-42.
40. Жмалев В.Г., Шимановська Л.М. Основи менеджменту і управлінської діяльності.— К.: Україна, 2000.— 454 с.
41. Іващенко В. І. Економічний аналіз господарської діяльності: Навч. посіб.— К.: ЗАТ «Нічлава», 1999. — 204 с.
42. Кармайкл Д., Бенис М. Стандарты и нормы аудита. — М. Аудит; ЮНИТИ, 1995. – 421 с.
43. Кольга В.Д., Парпалига М.Д. Аудит в Україні. – К.: Літера, 1998. – 378 с.
44. Коробов М. Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств: Навч. посіб. — К.: Товариство «Знання» КОО, 2001. — 378 с.
45. Кравченко Л. И. Анализ хозяйственной деятельности в торговле: Учебник. — Минск: Вышэйшая шк., 1995. — 415 с.
46. Куліш С. А., Коростишев О. В. Теорія аналізу господарської діяльності: Навч. Посібник / Харківський держ. економічний ун-т. — Х., 1995. — 62с.
47. Любушин Н. П., Лещева В. Б. Анализ финансово-экономической деятельности предприятия: Учеб. пособие. — М.: ЮНИТИ-ДАНА, 1999. — 471 с.
48. Пархоменко В. М. Бухгалтерський облік в Україні: Нормативи. Коментарі. — Луганськ: «Футура» ДСД «Лугань», 2001. — 368 с.
49. Руденко Л. В., Подольська В. О. Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства: Навч. Посіб. / Укоопспілка; Навчально- методичний центр «Укоопосвіта». — К., 2000. — 422 с.
50. Савицкая Г. В. Анализ хозяйственной деятельности предприятия: Учеб. пособие. — Минск: ООО «Новое знание», 2001. — 688 с.
51. Сівак О., Осейко Н. Бухгалтерський облік за допомогою персонального комп’ютера — К.: РВО “Поліграфкнига”, 1993. – 320 с.
52. Ткаченко Н. М. Бухгалтерський фінансовий облік на підприємствах України: Підручник. — К.: А.С.К., 2000. — 784 с.
53. Ткаченко Н. Облік виробничої собівартості та рентабельності виробництва продукції. Визначення ціни продажу / / Все про бухгалтерський облік. – 2000. № 70. – С.4
54. Ткаченко Н.М. Теоретико-методологічні проблеми формування бухгалтерського фінансового обліку. – К.:, А.С.К., 2001. – 348 с.
55. Хом»як Р. Л. Національні стандарти бухгалтерського обліку в Україні: Навчальний посібник. — Л.: Інтелект-Захід, 2000. — 442 с.
56. Чумаченко М. Сучасні проблеми бухгалтерського обліку в Україні // Баланс. – 1999. — №44. – С.5-13.
Додатки
Додаток А
|
|
Додаток |
|
|
|
|
до Положення (стандарту) |
||
|
|
бухгалтерського обліку 2 |
||
|
|
|
|
Коди |
|
Дата |
(рік, місяць, число) |
|
|
|
Підприємство ТОВ «Алькон» |
за |
ЄДРПОУ |
|
|
Територія |
за |
КОАТТУ |
|
|
Орган державного управління |
за |
СПОДУ |
|
|
Галузь |
за |
ЗКГНГ |
|
|
Вид економічної діяльності |
за |
КВЕД |
|
|
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
|
|
|
Баланс |
|
|
|
|
на 1 січня 200 2 року |
|
||
|
|
|
Форма № 1 |
|
|
|
|
Код за ДКУД 1801001 |
|
|
|
Код |
На початок |
На кінець |
|
Актив |
рядка |
звітного |
звітного |
|
|
|
періоду |
періоду |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1. Необоротні активи |
|
|
|
|
Нематеріальні активи: |
|
|
|
|
залишкова вартість |
0 10 |
|
|
|
первісна вартість |
0 11 |
|
|
|
Знос |
0 12 |
|
|
|
Незавершене будівництво |
0 20 |
20,8 |
16,6 |
|
Основні засоби: |
|
|
|
|
залишкова вартість |
0 30 |
411,3 |
1738,2 |
|
первісна вартість |
0 31 |
867,0 |
3757,6 |
|
Знос |
0 32 |
455,7 |
2019,4 |
|
Довгострокові фінансові інвестиції : |
|
|
|
|
які обліковуються за методом участі |
|
|
|
|
в капіталі інших підприємств |
0 40 |
|
|
|
інші фінансові інвестіції |
0 45 |
2,5 |
7,3 |
|
Довгострокова дебіторська заборго- |
|
|
|
|
ваність |
0 50 |
|
|
|
Відстрочені податкові активи |
0 60 |
|
|
|
Інші необоротні активи |
0 70 |
|
|
|
Усього за розділом 1. |
0 80 |
434,6 |
1762,1 |
|
2. Оборотні активи |
|
|
|
|
Запаси: |
|
|
|
|
виробничі запаси |
100 |
192,3 |
305,4 |
|
тварини на вирощуванні та відгодівлі |
110 |
|
|
|
незавершене виробництво |
120 |
6,6 |
10,5 |
|
готова продукція |
130 |
115,4 |
111,5 |
|
товари |
140 |
|
|
|
Векселі одержані |
150 |
|
|
|
Дебіторська заборгованість за товари, |
|
|
|
|
роботи, послуги: |
|
|
|
|
чиста реалізаційна вартість |
160 |
101,2 |
117,0 |
|
первісна вартість |
161 |
103,2 |
119,5 |
|
резерв сумнівних боргів |
162 |
2 |
2,5 |
|
Дебіторська заборгованість за розра- |
|
|
|
|
хунками: |
|
|
|
|
з бюджетом |
170 |
12,0 |
9,0 |
|
за виданими авансами |
180 |
5,0 |
2,5 |
|
з нарахованих доходів |
190 |
|
|
|
із внутрішніх розрахунків |
200 |
|
|
|
Інша поточна дебіторська заборгова- |
|
|
|
|
ність |
210 |
95,6 |
157,1 |
|
Поточні фінансові інвестиції |
220 |
|
30 |
|
Грошові кошти та їх еквіваленти : |
|
|
|
|
у національній валюті |
230 |
51,0 |
29,6 |
|
в іноземній валюті |
240 |
6,2 |
14,5 |
|
Інші оборотні активи |
250 |
|
|
|
Усього за розділом 2. |
260 |
585,2 |
787,2 |
|
3. Витрати майбутніх періодів |
270 |
|
|
|
БАЛАНС |
280 |
1019,8 |
2549,3 |
|
|
Код |
На початок |
На кінець |
|
Пасив |
рядка |
звітного |
звітного |
|
|
|
періоду |
Періоду |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1. Власний капітал |
|
|
|
|
Статутний капітал |
300 |
13,9 |
13,9 |
|
Пайовий капітал |
310 |
|
|
|
Додатковий вкладений капітал |
320 |
|
|
|
Інший додатковий капітал |
330 |
739,2 |
2012,7 |
|
Резервний капітал |
340 |
3,5 |
3,5 |
|
Нарозподілений прибуток (непокритий |
|
|
|
|
збиток) |
350 |
7,3 |
331,6 |
|
Неоплачений капітал |
360 |
|
|
|
Вилучений капітал |
370 |
|
|
|
Усього за розділом 1. |
380 |
763,8 |
2361,7 |
|
2. Забеспечення наступних витрат |
|
|
|
|
і платежів |
|
|
|
|
Забеспечення виплат персоналу |
400 |
|
|
|
Інші забеспечення |
410 |
|
|
|
Цільове фінансування |
420 |
|
|
|
Усього за розділом 2. |
430 |
|
|
|
3. Довгострокові зобов,язання |
|
|
|
|
Довгострокові кредити банків |
440 |
|
|
|
Інші довгострокові фінансові |
|
|
|
|
зобов,язання |
450 |
28,0 |
13,6 |
|
Відстрочені податкові зобов,язання |
460 |
|
|
|
Інші довгострокові зобов,язання |
470 |
|
|
|
Усього за розділом 3. |
480 |
28,0 |
13,6 |
|
4. Поточні зобов,язання |
|
|
|
|
Короткострокові кредити банків |
500 |
40,0 |
30,0 |
|
Поточна заборгованість за довгостро- |
|
|
|
|
ковими зобов,язаннями |
510 |
8,6 |
6,0 |
|
Векселі видані |
520 |
|
|
|
Кредиторська заборгованість за това- |
|
|
|
|
ри, роботи, послуги |
530 |
122,5 |
64,2 |
|
Поточні зобов,язання за розрахунками: |
|
|
|
|
з одержаних авансів |
540 |
|
|
|
з бюджетом |
550 |
11,0 |
9,1 |
|
з позабюджетних платежів |
560 |
2,0 |
1,1 |
|
зі страхування |
570 |
2,8 |
2,0 |
|
з оплати праці |
580 |
14,2 |
13,8 |
|
з участниками |
590 |
24,2 |
43,8 |
|
із внутрішніх розрахунків |
600 |
|
|
|
Інші поточні зобов,язання |
610 |
2,7 |
4,1 |
|
Усього за розділом 4. |
620 |
228,0 |
174,1 |
|
5. Доходи майбутніх періодів |
630 |
|
|
|
БАЛАНС |
640 |
1019,8 |
2549,3 |
|
Керівник М.П. |
|||
|
Головний бухгалтер |
|
|
Додаток Б
|
|
|
|
|
|
|
Додаток |
|
|
|
|
до Положення (стандарту) |
||
|
|
бухгалтерського обліку 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Коди |
|
Дата |
(рік, місяць, число) |
|
|
|
Підприємство ТОВ «Алькон» |
за |
ЄДРПОУ |
|
|
Територія |
за |
КОАТТУ |
|
|
Орган державного управління |
за |
СПОДУ |
|
|
Галузь |
за |
ЗКГНГ |
|
|
Вид економічної діяльності |
за |
КВЕД |
|
|
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Звіт |
|
|
|
про фінансові результати |
|
||
|
за рік 2001 року |
|
||
|
|
|
Форма № 2 |
|
|
|
|
Код за ДКУД 1801003 |
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Фінансові результати |
|
|
|
|
|
|
|
|
Стаття |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Дохід (виручка) від реалізації продукції |
0 10 |
3901,3 |
2900,0 |
|
Податок на додану вартість |
0 15 |
650,22 |
483,33 |
|
Акцизний збір |
0 20 |
|
|
|
|
0 25 |
|
|
|
Інші вирахування з доходу |
0 30 |
|
|
|
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції |
0 35 |
3251,08 |
2416,67 |
|
Собівартість реалізованої продукції |
0 40 |
2126,14 |
1916,53 |
|
Валовий: |
|
|
|
|
прибуток |
0 50 |
1124,94 |
500,14 |
|
збиток |
0 55 |
|
|
|
Інші операційні доходи |
0 60 |
|
|
|
Адміністративні витрати |
0 70 |
322,51 |
250,32 |
|
Витрати на збут |
0 80 |
160,11 |
81,14 |
|
Інші операційні витрати |
0 90 |
110,01 |
51,11 |
|
Фінансові результати від операційної діяльності: |
|
|
|
|
прибуток |
100 |
532,31 |
117,57 |
|
збиток |
105 |
|
|
|
Дохід від участі в капіталі |
110 |
|
|
|
Інші фінансові доходи |
120 |
|
|
|
Інші доходи |
130 |
21,59 |
11,0 |
|
Фінансові витрати |
140 |
|
|
|
Втрати від участі в капіталі |
150 |
|
|
|
Інші витрати |
160 |
|
|
|
Фінансові результати від звичайної діяльності |
|
|
|
|
до оподаткування: |
|
|
|
|
прибуток |
170 |
553,9 |
128,57 |
|
збиток |
175 |
|
|
|
Податок на прибуток від звичайної діяльності |
180 |
166,17 |
38,57 |
|
Фінансові результати від звичайної діяльності |
|
|
|
|
прибуток |
190 |
387,73 |
90,0 |
|
збиток |
195 |
|
|
|
Надзвичайні: |
|
|
|
|
доходи |
200 |
|
|
|
витрати |
205 |
|
|
|
Податки з надзвичайного прибутку |
210 |
|
|
|
Чистий: |
|
|
|
|
прибуток |
220 |
387,73 |
90,0 |
|
збиток |
225 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Елементи операційних витрат |
||
|
Найменування показника |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
Період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Матеріальні затрати |
230 |
2027,95 |
1664,5 |
|
Витрати на оплату праці |
240 |
285,02 |
273,01 |
|
Відрахування на соціальні заходи |
250 |
105,45 |
101,01 |
|
Амортизація |
260 |
180,05 |
150,08 |
|
Інші операційні витрати |
270 |
120,3 |
110,5 |
|
Разом |
280 |
2718,77 |
2299,1 |
|
|
|
|
|
|
|
3. Розрахунок показників прибутко- |
||
|
|
вості акцій |
|
|
|
Назва статті |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Середньорічна кількість простих акцій |
300 |
|
|
|
Скоригована середньорічна кількість простих акцій |
310 |
|
|
|
Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію |
320 |
|
|
|
Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну |
|
|
|
|
просту акцію |
330 |
|
|
|
Дивіденти на одну просту акцію |
340 |
|
|
|
|
|
|
|
|
М.П. |
|
|
|
|
Керівник |
|
||
|
Головний бухгалтер |
|
|
|
Додаток В
АУДИТОРСЬКИЙ ВИСНОВОК
За результатами проведення аудиту ТОВ “Алькон” згідно з договором № 147 від 1 квітня 2002 року, аудитором Козоріз П. В. (сертифікат аудитора № 002044 виданий рішенням Аудиторської палати України № 73 від 22 січня 1998 року) аудиторської фірми “Аудит”,
яка здійснює аудиторську діяльність на підставі ліцензії № 01880, виданої Аудиторською палатою України 10 лютого 1998 року, проведено аудиторську перевірку ТОВ “Алькон”
за даними фінансового обліку і звітності за період з “1” квітня 2000 року по “31” березня 2001 року.
Аудитором перевірено таку документацію: первинні документи: накладні, договори, розпорядження, накази та акти виконаних робіт, відображення господарських операцій бухгалтерському обліку: Головна книга, журнали ордера 1,2,7,10, бухгалтерська звітність: Баланс та звіт про фінансові результати.
Аудитор керувався Законом України “Про аудиторську діяльність”, Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 2 «Баланс», Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку «Звіт про фінансові результати», Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку «Витрати», національними нормами аудиту з урахуванням міжнародних норм і стандартів.
Перевіркою встановлено, що деякі операції з обліку витрат операційної діяльності підприємства проведені з порушенням Положень (стандартів) бухгалтерського обліку, що призвело до неправильного визначення прибутку від операційної діяльності.
Проте зазначені моменти мають обмежений вплив на стан справ у цілому і не перекручують дійсного фінансового становища підприємства, що перевіряється. У зв’язку з цим аудитор вважає за можливе підтвердити, що за винятком згаданих обмежень надана інформація свідчить про відповідність здійснюваної господарсько-фінансової діяльності чинному законодавству. Прийнята система бухгалтерського обліку відповідає законодавчим і нормативним вимогам.
Фінансова звітність складена на основі дійсних облікових даних і в цілому достовірно відображає фактичне фінансове становище підприємства, що перевіряється, на “01” квітня 2001 року за результатами операцій за період з “01” квітня 2000 року по “31” березня 2001 року.
Керівник аудиторської фірми Підпис
сертифікат серія А № 002044
Аудитор Підпис
Дата _________________
[jhjifz hf,jnf