Зміст
Вступ. 3
Розділ 1. Теоретичні аспекти формування цінової політики підприємств ресторанного господарства. 5
1.1. Поняття політики ціноутворення. 5
1.2. Поняття та особливості формування цінової стратегії підприємства 15
Розділ 2. Аналіз стратегій ціноутворення в барі “Хуторок”. 18
2.1. Характеристика підприємства. 18
2.2. Механізм ціноутворення. 20
2.3. Аналіз діяльності підприємства. 26
Розділ 3. Шляхи вдосконалення стратегії ціноутворення. 32
Список використаних джерел. 40
Вступ
Ресторанне господарство відіграє важливу роль у житті суспільства. Воно найбільше повно задовольняють потреби людей у харчуванні. Підприємства харчування виконують такі функції, як виробництво, реалізація й організація споживання кулінарної продукції населенням у спеціально організованих місцях. Заклади харчування здійснюють самостійну господарську діяльність і в цьому відношенні не відрізняються від інших підприємств.
Ресторанне господарство являє собою галузь народного господарства, основу якої складають підприємства, що характеризуються єдністю формою організації виробництва й обслуговування споживачів і розрізняються по типах, спеціалізації.
Ресторанне господарство однією з перших галузей народного господарства встало на рейки перетворення, прийнявши вантаж найгостріших проблем перехідного періоду на ринкові відносини. Швидкими темпами пройшла приватизація підприємств, змінилася організаційно-правова форма підприємств громадського харчування. З»»явилася велика кількість приватних малих підприємств.
Багато закладів ресторанного господарства є чисто комерційними, але поряд з цим розвивається і соціальне харчування: їдальні при виробничих підприємствах, студентські, шкільні їдальні. З»»являються комбінати харчування, фірми, що беруть на себе задачі організації ресторанного господарства.
Мережа ресторанного господарства, якими користується населення, представлена різними типами: їдальнями, ресторанами, кафе, закусочними й ін.; необхідність різних типів визначається: різнохарактерністю попиту населення на різні види харчування (сніданки, обіди, вечері, проміжні прийоми їжі, бізнес-ланчі); специфікою обслуговування людей і під час коротких обідніх перерв, і під час відпочинку; необхідністю обслуговування дорослого населення і дітей, здорових і нужденних у лікувальному харчуванні. Попит на продукцію і послуги масового харчування безупинно змінюється і росте.
Саме тому тема курсової роботи “Стратегії ціноутворення в барі “Хуторок” є досить актуальною.
Метою даної курсової роботи є проведення аналізу стратегії ціноутворення в закладі громадського харчування в сучасних економічних умовах в Україні.
Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:
q розглянути теоретичні основи ціноутворення;
q провести дослідження стратегії ціноутворення на базовому підприємстві;
q зробити пропозиції по покращенню ціноутворення базового підприємства;
q узагальнити результати роботи.
Предметом дослідження є результати діяльності базового підприємства.
Об’єктом дослідження є підприємство бар “Хуторок”.
Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області аналізу діяльності підприємств, маркетингу, закони України.
В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу (табличного, порівняння, групування, графічний), обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.
Розділ 1. Теоретичні аспекти формування цінової політики підприємств ресторанного господарства
1.1. Поняття політики ціноутворення
Ціна — це грошовий вираз вартості товару (продукції, послуги). Вона завжди коливається навколо ціни виробництва (перетвореної форми вартості одиниці товару, що дорівнює сумі витрат виробництва й середнього прибутку) та відображає рівень суспільно необхідних витрат праці.
Застосовувані в ринковій економіці ціни виконують три основні функції: обліково-вимірювальну, розподільчу та стимулюючу. Обліково-вимірювальна функція ціни полягає в тім, що вона є засобом обліку й вимірювання витрат суспільної праці на виробництво окремих видів продукції або надання різноманітних послуг. Розподільча функція зводиться
…
Крім продукції власного виробництва, бар “Хуторок” може реалізовувати куповані товари (цитрусові плоди, фрукти, цукерки тощо) на вагу або поштучно. На одному й тому ж підприємстві забороняється одночасно продавати один і той самий товар на вагу і поштучно. Калькулювання продажної ціни купованих товарів залежить від того, яким чином реалізуються покупцям куповані товари.
Якщо куповані товари реалізуються покупцям на вагу, то розраховується продажна ціна 100 грамів відповідного товару.
2.3. Аналіз діяльності підприємства
Проведемо аналіз товарообороту і випуску продукції в динаміці за групами товарів і виробів в табл. 2.1.
Таблиця 2.1
Аналіз товарообороту і випуску продукції бар “Хуторок” за 2003-2004 рр.
Група товарів | 2003 рік, тис. грн. | 2004 рік, тис. грн. | Відхилення, тис. грн.+/- |
Відносне відхилення % |
Товари власного виробництва | 250,1 | 300,5 | 50,4 | 20,15 |
Покупні продовольчі товари | 268,4 | 285,7 | 17,3 | 6,45 |
…
Такий самий результат можна отримати методом процентних різниць. Для цього різницю між коефіцієнтами виконання плану по випуску продукції, що розраховані на основі вартісних (Кст) та умовно-натуральних показників (Кн) помножимо на запланованих випуск валової продукції в вартісному виразі:
DВПстр = (Кст – Кн) * ВПпл = (1,0143 — 1,01155)* 1220 = 3,41 тис. грн.
Таким чином план випуску продукції по структурі перевиконано на 3,41 тис. грн. порівняно з рівномірним виконанням плану на 101,155%. В структурі продукції переважає більш дорога продукція спиртні напої.
Розділ 3. Шляхи вдосконалення стратегії ціноутворення
З метою підвищення ефективності управління цінами в барі “Хуторок” потрібно застосовувати методи ціноутворення, орієнтовані на споживачів. Ця група методів враховує конкурентні переваги послуг і підприємств-виробників. Методи використовуються в рамках активної стратегії ціноутворення, орієнтованої на визначену комбінацію ціни і якості товару.
У рамках цінової конкуренції може застосовуватися значна кількість моделей ціноутворення. Найбільш популярним в умовах ринку став метод ціноутворення за існуючими цінами, що ґрунтується на оцінці цін конкурентів з меншою увагою до своїх витрат і попиту на продукт. Підприємство може маневрувати, установлюючи такі ж, як у конкурентів, а також нижчі чи вищі ціни.
…
відтоку клієнтів в літні бари та кафе, що розміщені в місцях масового відпочинку населення. Для збільшення товарообороту бару “Хуторок” пропонується в літній період встановити столики для обслуговування клієнтів, а також робити виїзди для реалізації продукції в місця масового відпочинку.
Висновки
Маркетингова цінова політика підприємства є основою для розробки його стратегії ціноутворення. Цінові стратегії є частиною загальної стратегії розвитку підприємства.
Стратегія ціноутворення – це набір практичних рекомендацій і методів, яких доцільно дотримувати при встановленні ринкових цін на конкретні види послуг, що надаються підприємством.
Розробка цінової політики і стратегії підприємством повинна здійснюватися в три етапи: збір вихідної інформації, стратегічний аналіз, формування стратегії.
При здійсненні цих етапів виконуються наступні заходи:
— оцінка витрат виробництва і збуту товарів;
— уточнення фінансових цілей підприємства;
— визначення потенційних конкурентів товарів та послуг;
— фінансовий аналіз діяльності підприємства;
— сегментний аналіз ринку;
— аналіз конкуренції підприємства в умовах конкретного ринку;
— оцінка впливу мір державного регулювання з питань ціноутворення;
— визначення остаточної цінової стратегії.
Бар “Хуторок” знаходиться в м. Крюківка Чернігівської області.
Асортимент продукції, яка реалізується, прийнятий у відповідності з рекомендаціями нормативних документів по типізації підприємств ресторанного господарства і включає холодні та гарячі закуски; перші, другі, солодкі страви; кулінарні та кондитерські вироби, гарячі, холодні та алкогольні напої; фрукти; тютюнові вироби.
В барі “Хуторок” застосовується стратегія середньоринкових цін. Ціни складаються на основі дослідження попиту на товари та цін підприємств конкурентів. На основі наявної інформації про підприємства-конкурентів, їх діяльності в минулому, персональних особливостей їх керівників визначається основна мета в сфері ціноутворення, аналізуються переваги і недоліки, що є у виробництві і збуті продукції конкурентів. На основі аналізу встановлюються ціни на продукцію бару “Хуторок”.
Ціни реалізації страв, виготовлених підприємством, визначаються методом калькуляції. Підставою для калькуляції служать плани-меню, норми вкладення сировини, установлені чинними збірниками рецептур.
В 2004 році товарооборот бару «Хуторок» зріс на 121,1 тис. грн. тобто на 10,86 % порівняно з 2001 роком. Зростання відбулося головним чином за рахунок товарів власного виробництва та спиртних напоїв відповідно на 50,4 тис. грн. та 40,1 тис. грн.
План товарообороту і випуску продукції по бару «Хуторок» було перевиконано на 16 тис. грн. тобто на 1,43%. Стосовно груп виробів то план було перевиконано по таких групах товарів як товари власного виробництва та спиртні напої відповідно на 3,62% та 3,55%. По таких групах як покупні продовольчі товари та інші послуги план було недовиконано на 1,48% та 1,21% відповідно.
План випуску продукції по структурі перевиконано на 3,41 тис. грн. порівняно з рівномірним виконанням плану на 101,155%. В структурі продукції переважає більш дорога продукція спиртні напої.
З метою підвищення ефективності управління цінами в барі “Хуторок” потрібно застосовувати методи ціноутворення, орієнтовані на споживачів. Ця група методів враховує конкурентні переваги послуг і підприємств-виробників. Методи використовуються в рамках активної стратегії ціноутворення, орієнтованої на визначену комбінацію ціни і якості товару.
Для забезпечення високого та стабільного рівня ціни в барі “Хуторок” має бути забезпечена висока якість продукції. Найбільший вплив на збільшення товарообороту в барі “Хуторок” здійснює наявність платоспроможного попиту на товари та продукцію власного виробництва, і це зрозуміло, тому що доходи приносить той товар, що продається, а не той, що лежить на полицях. Саме швидкість процесу реалізації визначає доцільність закупки та виробництва наступної партії даного товару.
Список використаних джерел
- Закон України “Про ціни і ціноутворення” // Відомості Верховної Ради 1990, N 52, ст. 65.
- Амстронг Гарі, Котлер Філіп. Маркетинг Загальний курс, 5-те видання – М.: Видавничий дім “Вільямс”, 2001. – 608 с.
- Богущева В. И. Бары и рестораны. Искусство обслуживания. Серия «Учебники и учебные пособия». Ростов-на-Дону: «Феникс», 1999 — 352 с.
- Бойчик Н. Економіка підприємства. Навч.посібник.К.Атіка,2001-298с.
- Болт Гордон Дж. Практическое руководство по управлению сбытом. – М.: Экономика, 1999. – 271 с.
- Герасименко В. В. Ценовая политика фирмы. М.: Финстатинформ, 1995. С. 89.
- Голубков Е.П. Маркетингові дослідження. Теорія і методологія. К.: АСК, 2000. — 221 с.
- Гончарук В. Развитие предприятия. М.: Дело,2001-218с.
- Дурович А.П. Маркетинг в предпринимательской деятельности. -Минск: НПЖ “Финансы, учет, аудит”, 1997 — 463 с.
- Завьялов П.С., Демидов В.Е. Формула успеха: маркетинг. — М. : Международные отношения, 1991 — 416 с.
- Зайцев Н. Экономика промышленного предприятия. М.: инфра-М, 2000-358с.
- Захарченко М. Н. Обслуживание на предприятиях общественного питания. Учебник. 1986. – С. 155-158.
- Котлер Ф. Маркетинг, менеджмент. — СПб.: ПитерКом,1999. – 718с.
- Ламбен Ж. Стратегический маркетинг. СПб: Наука, 1996. — 589 с.
- Лахтіонова Л. А. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання: Монографія. – К.: КНЕУ, 2001.- 387 с.
- Организация производства и обслуживания в общественном питании: Учебник для студентов вузов . М.И. Беляев, И. Г. Бережной, Г.А. Петров и др. – М.: Экономика, 1986.
- Покропивний С. Ф. Економіка підприємства. Підручник. К.:КНЕУ, 2001- 456с.
- Примак Т. Економіка підприємств. Навч.пос. К.:3нання,2001- 178с.
- Пятницкая Н.А. Организация общественного питания в гостиничном комплексе. Учебник. С. 169-174.
- Радченко Л. А. Организация производства на предприятиях питания. – Ростов н/Д: «Феникс», 2001. – 352 с.
- Станкевич Г. П. , Донцова К. Г. Справочник молодого официанта. М.: Высшая школа. 1989 г. – 328 с.
- Тян Р. Б. Планування діяльності підприємства. – К.: МАУП, 1998. – С124-126.
- Усов В.В. Организация обслуживания в ресторанах. Учебник. М.: Высшая школа. 1990 г. – С.153-154.
- Цены и ценообразование. / Под ред В.Е. Есипова. – СПб: Питер, 2001. – 464 с.
- Швальбе X. Практика маркетинга для малых и средних предприятий. М.: Республика, 1995. С. 80.
Додатки
Додаток А
|
Додаток Б
Додаток | ||||
до Положення (стандарту) | ||||
бухгалтерського обліку 2 | ||||
Коди | ||||
Дата | (рік, місяць, число) | |||
Підприємство бар «Хуторок» | за | ЄДРПОУ | ||
Територія | за | КОАТТУ | ||
Орган державного управління | за | СПОДУ | ||
Галузь | за | ЗКГНГ | ||
Вид економічної діяльності | за | КВЕД | ||
Одиниця виміру: тис. грн. | ||||
Баланс | ||||
на 1 січня 200 5 року | ||||
Форма № 1 | ||||
Код за ДКУД 1801001 | ||||
Код | На початок | На кінець | ||
Актив | рядка | звітного | звітного | |
періоду | періоду | |||
1 | 2 | 3 | 4 | |
1. Необоротні активи | ||||
Нематеріальні активи: | ||||
залишкова вартість | 0 10 | 300 | 310 | |
первісна вартість | 0 11 | 330 | 350 | |
Знос | 0 12 | 30 | 40 | |
Незавершене будівництво | 0 20 | 1200 | 2100 | |
Основні засоби: | ||||
залишкова вартість | 0 30 | 609,15 | 2627,2 | |
первісна вартість | 0 31 | 1109,15 | 3257,2 | |
Знос | 0 32 | 500 | 630 | |
Довгострокові фінансові інвестиції : | ||||
які обліковуються за методом участі | ||||
в капіталі інших підприємств | 0 40 | 110 | 100 | |
інші фінансові інвестіції | 0 45 | 20 | 10 | |
Довгострокова дебіторська заборго- | ||||
Ваність | 0 50 | |||
Відстрочені податкові активи | 0 60 | |||
Інші необоротні активи | 0 70 | |||
Усього за розділом 1. | 0 80 | 2239,15 | 5150,2 | |
2. Оборотні активи | ||||
Запаси: | ||||
виробничі запаси | 100 | 400 | 450 | |
Тварини на вирощуванні та відгодівлі | 110 | |||
незавершене виробництво | 120 | 10 | 60 | |
готова продукція | 130 | 20 | 78 | |
товари | 140 | 1300 | 1400 | |
Векселі одержані | 150 | 150 | 170 | |
Дебіторська заборгованість за товари, | ||||
роботи, послуги: | ||||
чиста реалізаційна вартість | 160 | 300 | 320 | |
первісна вартість | 161 | 340 | 360 | |
резерв сумнівних боргів | 162 | 40 | 40 | |
Дебіторська заборгованість за розра- | ||||
хунками: | ||||
з бюджетом | 170 | 7 | ||
за виданими авансами | 180 | 35 | 12 | |
з нарахованих доходів | 190 | |||
із внутрішніх розрахунків | 200 | |||
Інша поточна дебіторська заборгова- | ||||
ність | 210 | 20 | 3 | |
Поточні фінансові інвестиції | 220 | 50 | 20 | |
Грошові кошти та їх еквіваленти : | ||||
у національній валюті | 230 | 70 | 201 | |
в іноземній валюті | 240 | 120 | 5 | |
Інші оборотні активи | 250 | 10 | ||
Усього за розділом 2. | 260 | 2492 | 2719 | |
3. Витрати майбутніх періодів | 270 | 50 | 70 | |
БАЛАНС | 280 | 4781,15 | 7939,2 | |
Код | На початок | На кінець | ||
Пасив | рядка | звітного | звітного | |
періоду | Періоду | |||
1 | 2 | 3 | 4 | |
1. Власний капітал | ||||
Статутний капітал | 300 | 3600 | 3600 | |
Пайовий капітал | 310 | |||
Додатковий вкладений капітал | 320 | 200 | 200 | |
Інший додатковий капітал | 330 | 2859 | ||
Резервний капітал | 340 | 50 | 70 | |
Нарозподілений прибуток (непокритий | ||||
збиток) | 350 | 111,5 | 67,2 | |
Неоплачений капітал | 360 | 30 | 10 | |
Вилучений капітал | 370 | 20 | 10 | |
Усього за розділом 1. | 380 | 3911,15 | 6776,2 | |
2. Забеспечення наступних витрат | ||||
і платежів | ||||
Забеспечення виплат персоналу | 400 | 10 | 6 | |
Інші забеспечення | 410 | 2 | ||
Цільове фінансування | 420 | 10 | ||
Усього за розділом 2. | 430 | 22 | 6 | |
3. Довгострокові зобов,язання | ||||
Довгострокові кредити банків | 440 | 200 | 250 | |
Інші довгострокові фінансові | ||||
зобов,язання | 450 | |||
Відстрочені податкові зобов,язання | 460 | 50 | ||
Інші довгострокові зобов,язання | 470 | 20 | ||
Усього за розділом 3. | 480 | 220 | 300 | |
4. Поточні зобов,язання | ||||
Короткострокові кредити банків | 500 | 120 | 190 | |
Поточна заборгованість за довгостро- | ||||
ковими зобов,язаннями | 510 | 20 | 20 | |
Векселі видані | 520 | 60 | 130 | |
Кредиторська заборгованість за това- | ||||
ри, роботи, послуги | 530 | 250 | 225 | |
Поточні зобов,язання за розрахунками: | ||||
з одержаних авансів | 540 | 50 | 110 | |
з бюджетом | 550 | 10 | 20 | |
з позабюджетних платежів | 560 | 3 | 4 | |
зі страхування | 570 | 7 | 3 | |
з оплати праці | 580 | 18 | 10 | |
з участниками | 590 | 30 | 35 | |
із внутрішніх розрахунків | 600 | |||
Інші поточні зобов,язання | 610 | 10 | ||
Усього за розділом 4. | 620 | 578 | 747 | |
5. Доходи майбутніх періодів | 630 | 50 | 110 | |
БАЛАНС | 640 | 4781,15 | 7939,2 | |
Керівник М.П. |
Додаток В
Додаток | ||||
до Положення (стандарту) | ||||
бухгалтерського обліку 3 | ||||
Коди | ||||
Дата | (рік, місяць, число) | |||
Підприємство бар «Хуторок» | за | ЄДРПОУ | ||
Територія | за | КОАТТУ | ||
Орган державного управління | за | СПОДУ | ||
Галузь | за | ЗКГНГ | ||
Вид економічної діяльності | за | КВЕД | ||
Одиниця виміру: тис. грн. | ||||
Звіт | ||||
про фінансові результати | ||||
за рік 2004 року | ||||
Форма № 2 | ||||
Код за ДКУД 1801003 | ||||
1.Фінансові результати | ||||
Стаття | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Дохід (виручка) від реалізації продукції | 0 10 | 1236 | 1114,9 | |
Податок на додану вартість | 0 15 | 206 | 185,82 | |
Акцизний збір | 0 20 | |||
0 25 | ||||
Інші вирахування з доходу | 0 30 | |||
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції | 0 35 | 1030 | 929,08 | |
Собівартість реалізованої продукції | 0 40 | 629,4 | 541,1 | |
Валовий: | ||||
прибуток | 0 50 | 400 | 387,98 | |
збиток | 0 55 | |||
Інші операційні доходи | 0 60 | |||
Адміністративні витрати | 0 70 | 249 | 207,6 | |
Витрати на збут | 0 80 | 119,9 | 83,2 | |
Інші операційні витрати | 0 90 | 0,3 | 0,5 | |
Фінансові результати від операційної діяльності: | ||||
прибуток | 100 | 31 | 96,68 | |
збиток | 105 | |||
Дохід від участі в капіталі | 110 | |||
Інші фінансові доходи | 120 | |||
Інші доходи | 130 | 65 | 62,1 | |
Фінансові витрати | 140 | |||
Втрати від участі в капіталі | 150 | |||
Інші витрати | 160 | |||
Фінансові результати від звичайної діяльності | ||||
до оподаткування: | ||||
прибуток | 170 | 96 | 158,78 | |
збиток | 175 | |||
Податок на прибуток від звичайної діяльності | 180 | 28,8 | 47,64 | |
Фінансові результати від звичайної діяльності | ||||
прибуток | 190 | 67,2 | 111,15 | |
збиток | 195 | |||
Надзвичайні: | ||||
доходи | 200 | |||
витрати | 205 | |||
Податки з надзвичайного прибутку | 210 | |||
Чистий: | ||||
прибуток | 220 | 67,2 | 111,15 | |
збиток | 225 | |||
2. Елементи операційних витрат | ||||
Найменування показника | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | Період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Матеріальні затрати | 230 | |||
Витрати на оплату праці | 240 | |||
Відрахування на соціальні заходи | 250 | |||
Амортизація | 260 | |||
Інші операційні витрати | 270 | |||
Разом | 280 | |||
3. Розрахунок показників прибутко- | ||||
вості акцій | ||||
Назва статті | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Середньорічна кількість простих акцій | 300 | |||
Скоригована середньорічна кількість простих акцій | 310 | |||
Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію | 320 | |||
Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну | ||||
просту акцію | 330 | |||
Дивіденти на одну просту акцію | 340 | |||
М.П. | ||||
Керівник | ||||
Головний бухгалтер |