Зміст
1. Економічна сутність заробітної плати, її функції5
2. Характеристика нормативно-правової бази контролю заробітної плати 14
3. Організаційно економічна характеристика підприємства. 18
4. Оцінка стану служби внутрішнього аудиту в ВАТ «Кредитпромбанк». 23
5. Характеристика системи внутрішнього контролю в ВАТ «Кредитпромбанк».30
6. Теоретичні основи контролю оплати праці33
7. Практичний контроль оплати праці на ВАТ “Кредитпромбанк”. 42
8. Комп’ютеризація контролю праці та її оплати. 47
Вступ
Перехід до ринкової економіки вимагає від банків України підвищення ефективності надання банківських послуг, конкурентноздатності і підвищення якості послуг на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу.
Важлива роль в реалізації цієї задачі відводиться контролю операцій комерційних банків. З їх допомогою виробляються стратегія і тактика розвитку банківської діяльності, складаються плани і управлінські рішення, здійснюється контроль за їх виконанням, виявляються резерви підвищення ефективності роботи, оцінюються результати діяльності комерційного банку, його підрозділів і працівників.
Кваліфікований працівник комерційного банку: економіст, бухгалтер, аудитор повинен добре володіти сучасними методами контролю заробітної плати.
Тема контролю комерційного банку погано висвітлена в сучасній літературі.
Саме тому тема роботи “Контроль заробітної плати комерційного банку” є досить актуальною.
Усе вище згадане підкреслює величезну роль та значення теми даної роботи сучасних умовах господарювання. Вибрана тема є досить актуальною для сьогодення, для розвитку економічних процесів на Україні і має першорядну важливість для кожного комерційного банку, який бажає досягти успіху.
Метою роботи є розгляд, оцінка та удосконалення системи контролю заробітної плати в сучасних умовах господарювання.
Завданнями курсової роботи є:
— розкриття сутності та класифікації заробітної плати в банку;
— огляд нормативно-правової бази стосовно контролю заробітної плати комерційного банку;
— визначення ролі внутрішнього аудиту заробітної плати в системі банківського менеджменту;
— дослідження організації та інформаційного забезпечення контролю в ВАТ “Кредитпромбанк”;
— дослідження методики проведення контролю заробітної плати.
Виклад матеріалу вестиметься в суворій послідовності і взаємопов»язаності кожного питання.
Теоретичну основу дослідження питань аудиту витрат комерційного банку склали закони України, постанови НБУ, наукові праці зарубіжних та вітчизняних вчених, таких як: Мороза А. М., Дзюблюка О. В., Савлука М. І., Луціва Б. Л., Маркової О. М. та інших.
Предметом дослідження є контроль заробітної плати базового комерційного банку.
Об’єкт дослідження – ВАТ “Кредитпромбанк”.
1. Економічна сутність заробітної плати, її функції
Заробітна плата — це одна з найскладніших економічних категорій і одне з найважливіших соціально-економічних явищ. Оскільки вона, з одного боку, є основним (і часто єдиним) джерелом доходів найманих працівників, основою матеріального добробуту членів їхніх сімей, а з іншого боку, для роботодавців є суттєвою часткою витрат виробництва і ефективним засобом мотивації працівників до досягнення цілей підприємства, то питання організації заробітної плати і формування її рівня разом з питаннями забезпечення зайнятості складають основу соціально-трудових відносин у суспільстві, бо включають нагальні інтереси всіх учасників трудового процесу.
…
Одним із основних нормативів, встановлених Національним банком України, є адекватність капіталу (платоспроможність):
середнє значення показника адекватності регулятивного капіталу за 2004 рік — 16,17/6 (при нормативі не нижче 10 %). Найменше значення протягом року — 12,36 %;
середнє значення нормативу адекватності основного капіталу за 2004 рік становило 13,37 % (при нормативі не нижче 4 %). Мінімальне значення вказаного нормативу було 10,18 %.
4. Оцінка стану служби внутрішнього аудиту в ВАТ «Кредитпромбанк»
В головному банку ВАТ «Кредитпромбанк» створено відділ внутрішнього аудиту, що здійснює аудиторські перевірки відділень та філій. Внутрішньобанківські аудиторські перевірки — проводяться в межах установи банку. Вони, як правило, контролюють діяльність установ банку, що входять до складу структурних підрозділів, які не мають юридичної самостійності.
Внутрішній аудит — це незалежний підрозділ, який не бере участі у виконанні операцій, а періодично здійснює перевірки та оцінює:
— адекватність і ефективність заходів та системи внутрішнього контролю;
— управління ризиками та кредитним і інвестиційним портфелем;
— повноту, своєчасність і достовірність фінансової та іншої звітності;
— дотримання принципів і внутрішніх процедур обліку;
— відповідність регулятивним вимогам.
…
Процедури, які виконуються аудитором для управління прикладними програмами, можуть включати:
а) управління послідовністю подачі тесту там, де це стосується обробки декількох циклів;
б) виконання тесту спочатку на малій кількості даних, а потім запуск програми з повним набором даних;
г) підтвердження того, що для обробки даних використовувалася ефективна версія ПЗА;
д) забезпечення використання ПЗА для обробки даних у відповідний термін і в контрольних точках, які мають суттєвий розмір.
Висновки та пропозиції
Заробітна плата — це одна з найскладніших економічних категорій і одне з найважливіших соціально-економічних явищ. Оскільки вона, з одного боку, є основним (і часто єдиним) джерелом доходів найманих працівників, основою матеріального добробуту членів їхніх сімей, а з іншого боку, для роботодавців є суттєвою часткою витрат виробництва і ефективним засобом мотивації працівників до досягнення цілей підприємства, то питання організації заробітної плати і формування її рівня разом з питаннями забезпечення зайнятості складають основу соціально-трудових відносин у суспільстві, бо включають нагальні інтереси всіх учасників трудового процесу.
Відкрите акціонерне товариство «Кредитпромбанк» зареєстровано Національним банком України 20 травня 1997 року.
Основні акціонери банку — великі комерційні, промислові та фінансові структури України, Ірландії, Нідерландів, Кіпру та Греції.
Відповідно до класифікації Національного банку України ВАТ «Кредитпромбанк» належить до двадцяти найбільших банків України.
Протягом майже 8 років роботи на фінансовому ринку України ВАТ «Кредитпромбанк» зарекомендував себе універсальною банківською установою, що надає клієнтам увесь спектр якісних банківських послуг європейського рівня, і має для цього усі необхідні ліцензії та дозволи, а саме:
В головному банку ВАТ «Кредитпромбанк» створено відділ внутрішнього аудиту, що здійснює аудиторські перевірки відділень та філій. Внутрішньобанківські аудиторські перевірки — проводяться в межах установи банку. Вони, як правило, контролюють діяльність установ банку, що входять до складу структурних підрозділів, які не мають юридичної самостійності.
Внутрішній банківський контроль за заробітною платою в ВАТ “Кредитпромбанк” — це сукупність процедур, які забезпечують дотримання положень внутрішніх і зовнішніх нормативних актів при здійсненні операцій банку та достовірність і повноту інформації.
Внутрішній банківський контроль за заробітною платою в ВАТ “Кредитпромбанк” поєднує в собі бухгалтерські та адміністративні (внутрішні) контролі.
Бухгалтерський контроль за витратами — це сукупність процедур, що дають змогу забезпечити збереження активів банку та достовірність звітності, що складається службою бухгалтерського обліку на основі даних, отриманих від операційних підрозділів. Вони включають:
— заходи щодо забезпечення безпомилкового відображення операцій відповідно до їх економічної суттєвості;
— продуктивність системи документообороту;
— наявність при керівництві в роботі операційних процедур, які передбачає бухгалтерський контроль.
Рішення, які приймаються керівництвом відносно заробітної плати і інших виплат, дуже важливі, оскільки на це звичайно йде значна частина ресурсів. Політика по відношенню трудових ресурсів має вагомий вплив, так як люди — це головний «актив» будь-якого підприємства, хоча цей «актив» і не вноситься у фінансові звіти. І це, на мою думку, є головною необхідністю проведення контролю розрахунків по заробітній платі.
Перед початком проведення аудиторської перевірки розрахунків по заробітній платі керівником аудиторської групи складається план перевірки, який дозволяє контролювати роботу аудиторів, тобто в точно встановлені періоди часу перевіряти ту чи іншу ділянку обліку по оплаті праці.
Покращення проведення аналізу та аудиту оплати праці на ВАТ “Кредитпромбанк” можна досягти за допомогою використання комп»ютера як засобу аналізу та контролю. Програмне забезпечення аналізу (ПЗА) складається з комп»ютерних програм, які використовуються аудитором як частина процедур перевірки, котрі обробляють дані контрольних тестів системи обліку об»єкта аудиту. ПЗК може являти собою пакет програм, або окремі програми і утиліти. Незалежно від джерела виникнення ПЗА, аудитор повинен довести можливість їх використання для проведення перевірки оплати праці. ПЗА може бути підготовлене безпосередньо аудитором, написане залученим до цієї роботи програмістом. Програми можуть використовуватися як високоефективний інструмент для підрахунку. До програм можна вносити зміни відповідно до вимог, які виникають з особливостей обліку клієнта. При плануванні аналізу та аудиту оплати праці необхідно розглянути можливість комбінування ручного аналізу даних з обробкою на комп’ютері. Утиліти використовуються для того, щоб виконати загальні функції обробки даних, сортування, створення і виводу файлів на друк.
Список літератури
- Закон України «Про банки і банківську діяльність» // Відомості Верховної Ради України. — 2001, — № 5-6. — С. 30.
- Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. №108/9, зі змінами і доповненнями // ВВР. – 1995. — №4. – С. 2-22.
- Інструкція «Про відкриття банками рахунків в національній валюті та іноземній валюті», затверджена постановою Правління НБУ від 18.12.98 за № 527 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. — 1999. — Вип. 2. — С. 4.
- Інструкція № 1 з організації емісійно-касової роботи в установах банків України, затверджена постановою Правління НБУ від 07.07.94 за № 129, у редакції постанови Правління НБУ 30.12.96 за № 347 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. — Вин. 1. — 1997. — С. 35.
- Інструкція № 4 «Про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України», затверджена постановою Правління НБУ від 13.10.97 за № 335.
- Інструкція № 7 «Про безготівкові розрахунки в господарському обороті України», затверджена постановою Правління НБУ від 02.08.96 за № 204. — Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. — 1997. — Вип. 10. — С. 30.
- Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України, затверджена постановою Правління НБУ 21.11.97 за № 388 (в редакції постанови Правління НБУ від 16.12.98 за № 520 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. — 1998. — Вип. 1, ч. 2.— С. 3; 1999. — Вип. 1. —С. 26—39.
- Інструкція про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків, затверджена постановою Правління НБУ від 14.04.98 за № 141 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. — 1998. — Вип. 7. — С. 11—69.
- План рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України, затверджений постановою Правління НБУ від 21.11.97 за № 388 (в редакції постанови Правління НБУ 16.12.98 за № 520) // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності.— 1999.— Вип. 1,ч. 1. —С. 15—36.
- Положення про організацію бухгалтерського обліку за звітності в банківських установах України, затверджено постановою Правління НБУ 30.12.98 за № 566 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. — 1999. — Вип. 3. — С. 14.
- Положення про порядок формування і використання резерву для відшкодування можливих втрат за позиками комерційних банків: затверджено постановою Правління НБУ 29.09.97 за № 323 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. — 1997. — Вип. 11. — С. 40.
- Положення НБУ “Про кредитування”. Затверджено постановою Правління НБУ від 28 вересня 1995 р. №246.
- Порядок бухгалтерського обліку формування і використання резервів, списання та повернення раніше списаних безнадійних активів у комерційних банках України, затвердженні постановою Правління НБУ від 16.12.98 за № 520 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. — 1999. — Вип. 1. — С. 16.
- Правила бухгалтерського обліку процентних та комісійних доходів і витрат банків, затверджені постановою Правління НБУ від 25.09.97 за № 316 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. —1997. — Вип. 11. — С. 25—33.
- Національний норматив аудиту №13 «Аудиторський висновок», прийнятий Постановою Аудиторської палати України від 22 січня 1996р. № 116//Бухгалтерський облік і аудит – 1997.- №6. – С.12-13.
- Абрамов В. М. Мотивація і стимулювання праці в умовах переходу до ринку. — Одеса, 1995.- 248 с.
- Андриенко В. Ф., Данюк В. М. Экономическое стимулирование трудовой активности. — К., 1991.- 352 с.
- Банки й банковские операции: Учебник для вузов /Под ред. Е. Ф. Жукова. -М.: Банки й биржи, ЮНИТИ, 1997. — 471с.
- Банківська енциклопедія /За ред. А. М. Мороза. -К.: Ельтон, 1993. — 333с.
- Банківські операції: Підручник /А. М. Мороз, М.І. Савлук, М. Ф. Пуховкіна та ін.; За ред. А. М. Мороза. -К.: КНЕУ, 2000. — 384с.
- Банковский надзор й аудит: Учебное пособие /Под ред. И. Д. Мамоновой. -М.: Инфра-М, 1995. — 112с.
- Білик М. Д., Полятикіна Л. І. Основи аудиту. — Суми: Слобожанщина, 1999. — 295 с.
- Білуха М. Т. Аудит у бізнесі. (Посібник для бізнесменів). – Дніпропетровськ: Преском, 1994. – 394 с.
- Білуха М.Т. Курс аудиту. — К.: Знання, 1998.-568 с.
- Велш Глен А., Шорт Даніел Г. Основи фінансового обліку / Перекл. з англ. О. Мінім, О. Ткач. — К.: Основи, 1997. — 943 с.
- Вступ до банківської справи /За ред. М. І. Савлука. -К.: Лібра, 1998. — 356с.
- Голов С. Ф., Єфіменко В. І. Фінансовий та управлінський облік. — К.: ВАТ «Автоінтерсервіс», 1996. — 544 с.
- Голуб А., Семенюк Л., Смовженко Т. Гроші, кредит, банки. – Львів: Центр Європи, 1997. – 312 с.
- Гроші та кредит: Підручник / За ред. Б. С. Івасіва. – Тернопіль: Карт-бланш, 2000. – 510 с.
- Давидов Г.М. Аудит: Навч.посіб. – К.: Знання, 2002. – 363 с.
- Дерій В. А. Контроль і ревізія: Курс лекцій. — Бучач: МІФ, 2000. — 54 с.
- Дерій В. А., Кізима А. Я. Аудит: Курс лекцій / Тернопільська академія народного господарства. — Т.: ТАНГ, 2001. — 76 с.
- Десслер Г. Управление персоналом: Учеб. пособие для студ.: Пер. с англ. / Под общ. ред. Ю. В. Шлемова. — М., 1997.- 418 с.
- Дзюблюк О. В. Комерційні банки в умовах переходу до ринкових відносин. -Тернопіль: ТАНГ, 1996. — 140с.
- Долан Э. Дж. Деньги, банковское дело и денежно-кредитная политика. – СПб. : Оркестр, 1997. – 248 с.
- Дорош Н. І. Аудит: методологія і організація. — К.: Товариство «Знання» КОО, 2001. — 402 с.
- Економічна теорія: Макро- і мікроекономіка. За ред. З. Ватаманюка. – К.: Альтернативи, 2001. – 606 с.
- Індиченко П. В. Здобутки та втрати 2001 банківського року // Банківська справа. – 2002. — №1. – С. 38 — 47.
- Кіндрацька Л. М. Бухгалтерський облік у комерційних банках України: Навчальний посібник. -К.: КНЕУ, 1999. — 432с.
- Кіндрацька Л. М. Бухгалтерський облік у комерційних банках України: Навчальний посібник. -К.: КНЕУ, 2001. – 636 с.
- Колот А. М. Мотивація, стимулювання і оцінка персоналу. — К., 2001. – 258 с.
- Кочетков В. М. Основи управлення современным коммерческим банком: Учеб. пособие. — К.: МАУП, 1998. — 72 с.
- Кулаковська Л.П., Піча Ю.В. Основи аудиту: навчальний посібник для студентів вищих закладів освіти. – К: Каравела, 2002. – 504 с.
- Матвієнко В. Держава і банки. -К.: Демократична Україна, 1996. — 159с.
- Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку / Перекл. з англ. за ред. С. Ф. Голова. — К.: Федерація професійних бухгалтерів і аудиторів України, 1998. — 736 с.
- Мірошниченко О. В. Мотивація праці. — Донецьк, 1988. – 236 с.
- Мороз Ю.Н. Вексельное дело. -К.: Лад, Наукова думка, 1994. — 472с.
- Москвичев С. Г. Использование фактора мотивации в управлений: Учеб. пособие. — К., 1990. – 314 с.
- Мочерний С. В. Економічна теорія: Посібник для студ. вузів. — К. : Академія, 1999. — С. 551
- Національний банк і грошово-кредитна політика: Підручник /За ред. А.М. Мороза, М.Ф. Пуховкіної. -К.: КНЕУ, 1999. — 368с.
- Операції комерційних банків: Курс лекцій. /За ред. В.Т. Коцовської, Т.Р. Ричаківської. -Львів: Центр Європи, 1997. — 280с.
- Основи банковского дела /Под ред. А.Н. Мороза. -К.: Либра, 1994. — 330с.
- Пересада А.А. Інвестиційне кредитування: Навч.посібник. – К.: КНЕУ, 2002. – 271 с.
- Савченко В.А. Управління розвитком персоналу: Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 2002. – 351 с.
- Словник банківських термінів. Банківська справа: термінологічний словник /А. Загородній, О. Сліпушко, Г. Вознюк, Т. Смовженко. -К.: Вид-во «Аконіт», 2000. — 605с.
- Терехов А.А. Аудит: перспективы развития. – М.: Финансы и статистика, 2001. – 560 с.
- Тиркало Р. І. Банківська справа. – Тернопіль: Карт-бланш, 2001. – 314с.
- Щекин Г.В. Кадровая служба: Организация и развитие: Учебно-методическое пособие / ВЗУУП. — К., 1992. – 317 с.
- Эффективность системы управления персоналом: Социально- экономический аспект / Под ред. Ю.Г.Одегова. — М.: Изд-во Рос. экон. акад., 1993. – 258 с.
Додатки
Баланс
тис. гривень
31.12.2004
|
31.12.2003
|
31.12.2002
|
31.12.2001
|
31.12.2000 | ||
|
АКТИВИ
|
|
|
|
|
|
1
|
Грошові кошти та залишки в НБУ
|
103 227
|
94957
|
42518
|
31 256
|
20 682
|
2
|
Казначейські та інші цінні папери, Ідо рефінансуються Національним банком України, та цінні папери, емітовані Національним банком України | 17548
|
|
|
|
|
3
|
Кошти в інших банках
|
176 340
|
259 878
|
124717
|
184983
|
103 735
|
4
|
Цінні папери на продаж
|
71256
|
72324
|
25772
|
12634
|
|
5
|
Кредити та заборгованість клієнтів
|
924475
|
837935
|
579 488
|
326 704
|
275 022
|
6
|
Інвестиційні цінні папери
|
|
782
|
3879
|
1995
|
32
|
|
Довгострокові інвестиції до асоційованих компаній і дочірніх установ
|
|
6
|
4767
|
4767
|
1689
|
8
|
Основні засоби та нематеріальні активи
|
83645
|
25868
|
20978
|
19906
|
14806
|
9
|
Нараховані доходи до отримання
|
5535
|
3745
|
2498
|
1678
|
2628
|
10
|
Інші активи
|
13 230
|
10 173
|
4742
|
11 194
|
16341
|
11
|
Усього активів
|
1 395 256
|
1 305 668
|
809 359
|
595 1П
|
434 93?
|
|
ЗОБОВ»ЯЗАННЯ
|
|
|
|
|
|
12
|
Кошти банків
|
183 484
|
286 385
|
104 370
|
169601
|
122763
|
13
|
Кошти клієнтів
|
924 044
|
751 749
|
481 763
|
231 020
|
176770
|
14
|
Інші депозити
|
|
|
|
|
|
15
|
Боргові цінні папери, емітовані банком
|
7099
|
21639
|
8800
|
14574
|
14941
|
16
|
Нараховані витрати до сплати
|
8338
|
11279
|
15308
|
5973
|
2076
|
17
|
Інші зобов»язання
|
36296
|
47881
|
16505
|
2271
|
1112
|
18
|
Усього зобов»язань
|
1 159260
|
1118933
|
626 746
|
423 439
|
317663
|
19
|
Усього власного капіталу
|
235 995
|
186 «35
|
182 613
|
171 678
|
117272
|
20
|
Усього пасивів
|
1 395 256
|
1 305 668
|
809 359
|
595117
|
434 935
|
Звіт про фінансові результати
тис гривепь
Рядок
|
Найменування статті
|
2004 рік
|
2003 рік
|
2002 рік
|
2001 рік
|
2000 рік
|
1.1
|
Процентний дохід
|
138346
|
133 153
|
107575
|
73 685
|
57051
|
1.2
|
Процентні витрати
|
83 357
|
83628
|
72309
|
48498
|
40109
|
1
|
Чистий процентний дохід
|
54989
|
49525
|
35266
|
25187
|
16942
|
2.1
|
Комісійний дохід
|
31917
|
29298
|
19248
|
15916
|
15936
|
2.2
|
Комісійні витрати
|
4016
|
3742
|
1288
|
1493
|
1423
|
2
|
Чистий комісійний дохід
|
27900
|
25556
|
17960
|
14 423
|
14513
|
3
|
Дивідендний дохід
|
0
|
0
|
15
|
—
|
|
4
|
Чистий торговельний дохід
|
10909
|
7444
|
4372
|
2428
|
1764
|
5
|
Прибуток/збиток від інвестиційних цінних паперів
|
|
|
-12
|
235
|
857
|
6
|
Прибуток від довгострокових інвестицій в асоційовані компанії й дочірні установи та інших інвестицій
|
|
|
|
|
520
|
7
|
Інший дохід
|
6831
|
855
|
1072
|
761
|
2477
|
8
|
Операційний дохід
|
100630
|
83 380
|
58 673
|
42564
|
35359
|
9
|
Загальноадміністративні витрати
|
ЗО 380
|
20266
|
20449
|
16213
|
13604
|
10
|
Витрати на персонал
|
26878
|
16832
|
9Ш4
|
7973
|
5158
|
11
|
ГнпІІ витрати
|
7881
|
6225
|
|
|
|
12
|
Прибуток від операцій
|
35 490
|
40058
|
29120
|
18378
|
16 597
|
13
|
Формування страхових резервів
|
11 656
|
24441
|
16 929
|
8886
|
13 122
|
14
|
Прибуток до оподаткування
|
23 835
|
156І6
|
12191
|
9492
|
3475
|
15
|
Податок па прибуток
|
9128
|
4023
|
1494
|
2805
|
1622
|
16
|
Прибуток після оподаткування
|
14707
|
11593
|
10697
|
6686
|
1853
|
17
|
Непередбачені
доходи/витрати
|
|
—
|
0
|
—
|
|
18
|
Чистий прибуток/збиток банку
|
14707
|
11593
|
10697
|
6686
|
1853
|